poniedziałek, 17 stycznia 2022

"Kwiat wiśni i czerwona fasola" Durian Sukegawa

Niespieszna, pełna ciepła, choć wcale nie pełna pozytywnych elementów powieść rodem z Japonii.

Słodko-gorzka opowieść o życiu i naleśnikach

Sentaro, chłopak bez wykształcenia, z trudną przeszłością i pogrzebanymi marzeniami o karierze pisarza, pracuje w sklepiku z dorayaki - tradycyjnymi naleśnikami nadziewanymi słodką pastą z czerwonej fasoli. Niestety interes nie idzie tak dobrze jak powinien, a klienci rzadko zaglądają po słodkości. Na dodatek Sentaro czuje, że życie przecieka mu przez palce i tylko kwitnące wiśnie przypominają o upływie czasu.

Pewnego dnia próg jego sklepu przekracza staruszka Tokue, która potrafi przygotować doskonały farsz do dorayaki. Starsza pani zaczyna uczyć tej sztuki Senatro, a jej talent kulinarny i mądrość na zawsze odmieniają życie chłopaka. Gdy przeciwności losu i społeczne uprzedzenia wystawią ich relację na próbę, bohaterowie będą musieli odpowiedzieć na pytanie, co jest w ich życiu najważniejsze.

"Kwiat wiśni i czerwona fasola" to wzruszająca, pełna ciepła opowieść o zrozumieniu, radzeniu sobie z trudną przeszłością i przynoszącej odkupienie sile przyjaźni.

Na podstawie książki powstał zbierający doskonale recenzje film „Kwiat wiśni i czerwona fasola” w reżyserii Naomi Kawase.

Na kartach powieści na pozór dzieje się niewiele. Opisy codziennej pracy Sentaro przeplatają się z rozważaniami nad Tokue oraz zmianami w jego życiu. Akcja powieści płynie niespiesznie, co jest typowe dla historii z Japonii. Mimo tego Durianowi Sukegawie udaje się zaskoczyć torem biegu tej historii. Autor poświęca czas i miejsce na szczegóły. Czytelnik zapozna się nie tylko z przepisem na świetną pastę z fasoli, ale także pewnym elementem historii Japonii, o którym niewiele się mówi na co dzień.

Kwiat wiśni i czerwona fasola nie jest powieścią o stricte pozytywnym wydźwięku. Na jej kartach nie brak smutnych scen, ukazujących ludzkie okrucieństwo i bezwzględność ukryte pod płaszczykiem "troski o dobro innych", choć po zakończeniu lektury miałam poczucie... wypełnienia nadzieją? Być może to kwestia ostatnich scen, które pozostawiły bohaterów w intrygującym momencie - choć zakończenie pozostało otwarte, nie mam wrażenia urwania ich historii "w połowie".

Kwiat wiśni i czerwoną fasolę uznaję za bardzo przyjemny tytuł rodem z Japonii, świetny zarówno dla czytelników znających inne powieści z tego kraju, jak i dla osób, które chcą zapoznać się z czymś "egzotycznym". Pięknie spisany (i przetłumaczony), niosący pewne przesłanie, ukazujący prozę życia z jej blaskami i cieniami.

Ocena końcowa: 6-/6

 

Tytuł: Kwiat wiśni i czerwona fasola (org. An)
Autorzy: Durian Sukegawa
Wydawnictwo: bo.wiem
Data wydania: 24 października 2018 r. (premiera: luty 2013)
Ilość stron: 174

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz