Pasjonująca lekcja stosunków międzyludzkich i międzynarodowych w wykonaniu istot skrajnie odmiennych od siebie: malutkich, zwinnych mrówek i ogromnych, silnych dinozaurów.
Ziemia. Okres kredy.
Mrówki i dinozaury – stworzenia zupełnie niepodobne do siebie nawzajem, ale świetnie się uzupełniające – z biegiem czasu nawiązały ścisłą współpracę. Podstawą ich sojuszu były zwykłe usługi dentystyczne. Ale z tych skromnych początków wzięły się pismo, matematyka, komputery, fuzja jądrowa, antymateria, a nawet podróże kosmiczne – prawdziwa epoka cudów! Tak wspaniałe przedsięwzięcia mają jednak swoją cenę. Mrówczo-jaszczurza cywilizacja w miarę rozwoju najpierw zaczęła niszczyć biosferę, a potem wszystko, co jest od niej zależne.
Mimo to dinozaury nie chciały słuchać ostrzeżeń mrówek o nadciągającej katastrofie ekologicznej. Owady stanęły przed wielkim dylematem: zniszczyć dinozaury czy zginąć wraz z nimi?
O mrówkach i dinozaurach kreśli wizję świata, w którym tytułowe gatunki zawiązują współpracę opartą na obopólnych korzyściach i zaczynają tworzyć cywilizację, zwaną w powieści kredową. Na przestrzeni setek lat dynamika relacji się zmienia - i to właśnie zmiany stanowią oś powieści. Cixin Liu dba o to, by Czytelnik się nie znudził, ale jednocześnie poznał najistotniejsze elementy fabuły.
Bardzo spodobał mi się sposób kreowania świata przez Autora. Już prolog mnie zaintrygował, porównując okres istnienia Ziemi do godziny i udowadniając, że ludzkość panuje nad planetą przez ledwie "ułamek sekundy". Idąc od tego, logicznym jest, że nie jesteśmy pierwszą wysoko rozwiniętą cywilizacją. I wiecie co... Jest to coś, w co mogłabym uwierzyć!
Powieść czyta się błyskawicznie i lekko. Podobał mi się sposób opisu relacji łączącej dinozaury z mrówkami, jego uniwersalność i łatwość przeniesienia do świata ludzi. Każda z nacji ma swoje racje i priorytety, atuty w negocjacjach z innymi oraz korzyści, które czerpie z na pozór jednostronnego układu. Autor nie decyduje się także na wybielanie swoich postaci - strony mają swoje wady czy popełniają błędy, ale czyż nie robi tego każdy?
O mrówkach i dinozaurach, mimo lekkości odbioru, demonstruje bolączkę niejednej relacji, czy to międzynarodowej, czy międzyludzkiej: poczucie wyższości. Po "miodowych latach" początku współpracy, każda relacja nieco się zmienia, a przezorny gracz pamięta o tym, by przygotować plan awaryjny na każdą ewentualność, nawet w najbardziej udanej współpracy. Zapoznajcie się z tą powieścią. Naprawdę warto.
Ocena końcowa: 6/6
Za egzemplarz do recenzji dziękuję Domowi Wydawniczemu Rebis.
Tytuł: O mrówkach i dinozaurach (org. 当恐龙遇上蚂蚁)
Autor: Cixin Liu
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 27 lipca 2021 r. (premiera: kwiecień 2004)
Ilość stron: 240
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz