Kolejne spotkanie z literaturą azjatycką, tym razem na pograniczu obyczaju, dystopii i science fiction.
Jedna z najbardziej wyczekiwanych książek 2021 roku.
Pierwsza powieść Kazuo Ishigury opublikowana po tym, jak w 2017 roku otrzymał Nagrodę Nobla.
Historia, w której słychać echa jego wcześniejszej książki – Nie opuszczaj mnie.
Świat widziany oczami niezwykłej narratorki.
Rzeczywistość, którą od naszej dzieli tylko krok… a może nawet mniej.
Odwieczne pytania o to, co człowieka jako jednostkę czyni istotą wyjątkową. Czy jest coś takiego jak ludzka dusza? Czy jedną osobę można zastąpić drugą? I wreszcie najważniejsze: czym jest miłość?
Klara to Sztuczna Przyjaciółka, wprawdzie nie najnowszej generacji, ale posiadająca niezwykłe zdolności poznawcze, pamięć i – co najważniejsze – empatię. Z witryny sklepu obserwuje ulicę, czekając na klienta, który ją stąd zabierze. Kiedy wreszcie los się do niej uśmiecha, jest gotowa jak najlepiej służyć nastolatce, dla której zostaje zakupiona.
Jak na japońską literaturę piękną przystało, Klara i Słońce opowiada swoją historię niespiesznie, w mniejszym stopniu koncentrując się na akcji, a większym - na przemyśleniach i obserwacjach tytułowej bohaterki, Klary. To androidka, „Specjalna Przyjaciółka”, której zadaniem jest dotrzymywanie towarzystwa i pomoc dziecku. Co ciekawe, protagonistka nie dysponuje na starcie rozległą wiedzą na wszystkie tematy; dopiero na podstawie własnych doświadczeń uczy się rozumieć świat i emocje. Cały wykreowany przez Autora świat zdaje się balansować na granicy sci-fi a teraźniejszości, gdyż poza droidami i bliżej niedoprecyzowanemu zabiegowi ulepszenia ludzi otoczenie wydaje się być takim, jakim je znamy.
Klara i Słońce nie jest klasycznym science-fiction, raczej opowieścią obyczajową z jego elementami. To przede wszystkim historia o relacjach protagonistki - z dzieckiem i jej krewnymi oraz ze Słońcem. Autor prezentuje oddanie, z jakim Klara pragnie pomóc swojej podopiecznej, bez względu na koszt. Opisuje także różne oblicza miłości, potęgę wiary.
Powieść skłoniła mnie do pewnej refleksji nad tym, jak postrzegamy otaczających nas ludzi, zwierzęta czy przedmioty, i jak jesteśmy postrzegani my. Zakończenie niesamowicie mnie zaskoczyło, chociaż, gdy już nadeszło, pomyślałam, że chyba nie mogłoby być ono inne.
Nie uznaję tej powieści za arcydzieło, określiłabym ją raczej mianem bardzo dobrej. Skłania do refleksji i pokazuje kilka bolączek współczesnego świata. Bardzo polubiłam Klarę i mam nadzieję jeszcze kiedyś wrócić do jej historii.
Ocena końcowa: 5-/6
Tytuł: Klara i Słońce (org. Klara and the Sun)
Autor: Kazuo Ishiguro
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 24 marca 2021 r. (premiera: marzec 2021)
Ilość stron: 320
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz