poniedziałek, 20 września 2021

[w dniu premiery] "Japonia. Notatki z podróży" Kinga Kocimska

Luźno spisany, emanujący ciepłem i pozytywną energią dziennik z podróży do Japonii.

Dlaczego lepiej trzymać ręce przy sobie, wsiadając do tokijskiej taksówki? W jaki sposób korzystać z toalety i rozkładów jazdy, aby nie przysporzyć sobie (zbytnio) wstydu? Co oprócz napojów można kupić w japońskich automatach (podpowiedź: tym razem nie chodzi o bieliznę) i do czego, poza jedzeniem, służą słodycze? Na czym polegał XVII-wieczny system antywłamaniowy i dlaczego wynajęcie kawalerki kosztuje 15 000 zł za pierwszy miesiąc? Do czego są zdolne japońskie bóstwa i jak trafić do raju miłośników mangi i anime? Czym grozi zadawanie obcym niedyskretnych pytań oraz dlaczego wizytę w Japonii najlepiej zacząć od... posterunku policji?

Jeśli sądzisz, że korzystanie z planu miasta, kalendarza, kubka do herbaty czy ścierki do naczyń masz w małym palcu, Japonia może cię zaskoczyć! W rzypadku obcokrajowca sprawy tak zwyczajne jak zakupy, spacer w parku lub wizyta w kafejce internetowej mogą przybrać niespodziewany obrót... Miłośniczka Japonii z radością dzieli się garścią przygód i ciekawostek okraszonych dawką humoru. Wśród nich nie zabrakło opowieści o Czarodziejce z Księżyca, spotkaniach z nieznajomymi, kotach, jedzeniu i wpadkach - nie tylko tych językowych!

Jak sugeruje tytuł, Japonia. Notatki z podróży stanowi zbiór osobistych przemyśleń Autorki poczynionych w trakcie podróży do Kraju Kwitnącej Wiśni. Kinga Kocimska udała się do Tokio i Kioto w 2016 roku, spędzając tam nieco ponad tydzień.

Notatki z podróży czytało mi się błyskawicznie. Ekscytacja wynikająca z podróży do kraju, który i ja chcę zobaczyć na własne oczy, udzieliła mi się od pierwszych stron. Pakowanie, planowanie, odświeżanie japońskiego, wreszcie wrażenia z lotu - mam nadzieję, że uda mi się tego wszystkiego doświadczyć.

Notatki z podróży nie są wyczerpującym kompendium wiedzy o miejscach, które warto zobaczyć w Japonii. Autorka jasno sygnalizuje, że przygotowała plan podróży zgodnie z własnymi preferencjami. W swojej książce skupia się na ogólnych wrażeniach z pobytu w Japonii, interakcji z Japończykami oraz innymi turystami oraz zderzenia z lokalną kulturą, tak odmienną od polskiej. Na kartach Notatek z podróży znajdziemy także garść informacji o historii odwiedzanych przez narratorkę miejsc oraz ciekawostek kulturalnych, które poszerzą Twoją wiedzę. Wydanie wzbogacono także autorskimi fotografiami, które urozmaicają lekturę i pozwalają choćby na chwilę przenieść się w odległe miejsca.

Książka została napisana w sposób bardzo lekki i przystępny, Autorka nieraz zarzuciła jakimś sucharem czy anegdotką. Dzięki temu zabiegowi miałam wrażenie, jakbym słuchała opowieści znajomej, która relacjonowała mi pobyt na zagranicznych wakacjach. Krótkie tytułowane podrozdziały, na które zostały podzielone jej notatki, pozwalają lepiej odnaleźć się w tekście, gdyby czytelnika naszła ochota na powrót do konkretnego segmentu.

Japonia. Notatki z podróży to książka, która powinna trafić na półki każdej osoby marzącej o podróży do Państwa Kwitnącej Wiśni. Zawiera w sobie garść porad, pomysłów na wycieczki oraz dużą dozę humoru. Na dodatek udowadnia, że Japonia oraz Japończycy, choć tak odmienni od polskiego obyczaju, nie gryzą i są skłonni do pomocy. Ciepła, pokrzepiająca lektura, warta poświęcenia jej kilku chwil.

Ocena końcowa: 5/6

Za możliwość lektury dziękuję Wydawnictwu BookEdit.

 

Tytuł: Japonia. Notatki z podróży
Autor: Kinga Kocimska
Wydawnictwo: Bookedit
Data wydania: 26 września 2021 r.
Ilość stron: 282

1 komentarz:

  1. Bardzo lubię książki, z których można się czegoś dowiedzieć. O Japonii wiem troszkę, ale chętnie zobaczę, co jeszcze pisze autorka.

    OdpowiedzUsuń