poniedziałek, 18 sierpnia 2014

"Jej mroczne szaleństwo" ("Her dark curiosity") - Megan Shepherd

Tytuł: Her dark curiosity (pl. Jej mroczne szaleństwo)
Autor: Megan Shepherd
Seria: The Madman's Daughter #2
Wydawnictwo: Balzer+Bray
Data wydania: - (premiera: styczeń 2014 r.)
Ilość stron: 420

Być może pamiętacie wpis sprzed kilku miesięcy, w którym recenzowałam niewydaną w Polsce książkę The Madman's Daughter, czyli Córkę szaleńca. Dziś chcę Wam przybliżyć jej kontynuację, Her dark curiosity, a po polsku Jej mroczna ciekawość.

Po tym, co wydarzyło się w poprzednim tomie, życie Juliet uległo zmianie. Choć wróciła do "domu", od razu wpakowała się w niemałe tarapaty. Pomaga jej niegdysiejszy znajomy jej ojca, profesor Victor von Stein. Niestety, tragedie zdają się prześladować naszą bohaterkę, ponieważ niebawem w mieście uaktywnia się seryjny morderca. Juliet szybko odkrywa istnienie powiązania pomiędzy sobą a każdą z ofiar. Wnioski, które wyciąga, to dopiero początek dramatów, jakie napotka na swojej drodze.

Nie ukrywam, że nie mogłam doczekać się lektury tej części - zwłaszcza po tym, jak zakończyła się Córka szaleńca. Druga część, jakkolwiek mało prawdopodobne się to wydawało, jest jeszcze bardziej ciarkogenna i momentami naprawdę przerażająca. Wystarczy uruchomić wyobraźnię - co przy literackim warsztacie autorki nie stanowi większego problemu - i niepewne przemierzanie ciemnych korytarzy własnego mieszkanie macie zapewnione!
Autorka zaplanowała na ten tom ciekawą intrygę. Co najlepsze, do samego końca udało jej się trzymać mnie w niepewności odnośnie tego, kto za tym wszystkim stoi. Sekrety odkryłam wraz z Juliet, co uznaję za niesamowity plus - rzadko zdarza mi się tak długo kluczyć (chyba że są to kryminały Agathy Christie). W Her dark curiosity nie zabrakło też miejsca na romans. Ale taki pełnokrwisty, bez zbędnego "nie możemy", "nie powinniśmy" (więcej przeczytacie w poście Miłosne podchody nastolatków). Nie zajmuje on dużo miejsca, stanowi wręcz tło dla pozostałych wydarzeń, ale dreszczu emocji nie można nie poczuć. Tak, dobrze zgadujecie, uwielbiam tę książkę....

Nie chcąc zdradzać zakończenia Córki szaleńca, wspomnę jedynie o nowych bohaterach. Autorka wprowadziła cztery istotne postacie. Pierwszą jest profesor Victor von Stein, uroczy starzec który wziął Juliet pod opiekę, gdy ta wplątała się w poważne tarapaty. Kolejną jest Elizabeth, jego bratanica, z biegiem czasu zastępująca Juliet dawno zmarłą matkę. Nie stanowią typowego dla młodzieżówek rodzinnego tła, ale odgrywają w powieści całkiem znaczną rolę. Podobnie rzecz ma się z ojcem Lucy, panem Radcliffem (nie wiem, czy jego imię gdzieś padło), który z ledwie epizodycznej postaci pierwszego tomu wybija się na drugi plan. Nie można zapomnieć też o charyzmatycznym, pewnym siebie i uroczo niezaradnym inspektorze Johnie Newcastle, wysokim oficerze Scotland Yardu, prywatnie zalotniku Lucy. Nawet nie przypuszczacie, jak bardzo mogą poplątać się losy tej czwórki oraz tych, których poznaliśmy w Córce szaleńca.

W Her dark curiosity, tak jak w The Madman's Daughter, pojawiają się odniesienia do innych, szeroko znanych utworów. O ile tam autorka czerpała pełnym garściami z Wyspy doktora Moreau, teraz skoncentrowała się na Doktorze Jekyll i panu Hyde a także, pośrednio, baśni Piękna i Bestia. Mieszanka wybuchowa? Na pewno niesamowicie wciągająca. Klimat recenzowanej powieści bardzo dobrze oddaje utwór Konfrontacja z musicalu Jekyll i Hyde. Zachęcam do wsłuchania się :)


Cóż więcej mogę powiedzieć o Jej mrocznej ciekawości? Ubolewam, że nie ukazała się jeszcze w Polsce, niemniej zachęcam do zapoznania się z moim tłumaczeniem dostępnym w Chomikuj (link po prawej oraz poniżej). Osobiście jestem zachwycona Her dark curiosity i już nie mogę doczekać się ostatniego tomu debiutanckiej trylogii Megan Shepherd. Was natomiast jeszcze raz zachęcam!
Ocena końcowa: 6-/6
Polecam: miłośnikom gotyckich i / lub przerażających opowieści

Pobierz z Chomikuj.pl

1 komentarz:

  1. Po Twojej recenzji nabrałam ochoty na tę serię. Pora chyba w końcu się przełamać i ponownie wrócić do czytania w oryginale, choć podejrzewam, że z początku będzie szło opornie :P

    PS.: Wcale nie straszę. Niestety Amber już dość dużo razy pokazał się od tej gorszej strony :( Przykładem jest chociażby "Żelazny dwór" Julii Kagawy :( Na ich fp co chwilę można przeczytać, że przepraszają, ale z danej serii rezygnują :(

    OdpowiedzUsuń