niedziela, 1 lutego 2015

30 Day Book Challenge - dzień 15


Dzień 15 - Ulubiony męski bohater
Witajcie! Dziś stajemy na półmetku trzydziestodniowego książkowego wyzwania. Padło na temat trudny dla każdego mola książkowego, czyli na ulubionego bohatera literackiego. Drogie Panie i drodzy Panowie, rozumiecie, że wybór jednego, jedynego Numeru 1 jest niemożliwy... Prawda?
Dlatego też pozwoliłam sobie wybrać trzech ulubieńców: jednego stricte z książki, drugiego z książki i ekranizacji, a trzeciego tylko z ekranizacji. Dlaczego taki podział? Przeczytajcie, a się dowiecie :)

Edilio - seria GONE: Zniknęli Michael Grant
Edilio nie od razu stał się moim ukochanym bohaterem. Początkowo nawet nie zwracałam na niego uwagi, był kolejnym dzieciakiem, którego cechą charakterystyczną było meksykańskie pochodzenie. Z czasem zaczął pełnić coraz ważniejszą rolę w patologicznej społeczności, którą tworzyły dzieciaki z Perdido Beach. Okazał się rozsądnym chłopakiem, dobrym doradcą i wiernym przyjacielem. Jako jeden z nielicznych do końca zachowywał się normalnie, nie zwariował mimo niecodziennej sytuacji. Choć nie obdarzono go żadnymi nadprzyrodzonymi mocami, uważam go za jedną z najsilniejszych i najpotężniejszych osób w ETAPie. Potężna osobowość i nietuzinkowy charakter w nastoletnim ciele - oto cały Edilio :)

Thorin Dębowa Tarcza - Hobbit J.R.R. Tolkien
Przywódca krasnoludzkiej armii zmierzającej na Samotną Górę,  oziębły i zdeterminowany, ślepo zapatrzony w swój cel. Czemu miałabym go polubić? Po lekturze książki nie darzyłam Thorina szczególnymi względami, ale dzięki ekranizacji Petera Jacksona miałam okazję zapoznać się z nim na nowo. Reżyser przedstawił Dębową Tarczę jako bohatera tragicznego, dążącego do celu nie tylko dla siebie, ale i dla swoich poddanych. Już w pierwszej części podbił moje serce, w drugiej nieco je złamał, a w trzeciej na nowo odzyskał moje względy. Do tej pory trwam pod jego urokiem. I nie sądzę, bym kiedykolwiek się spod niego wyrwała.

Jurko Bohun - Ogniem i mieczem Henryk Sienkiewicz
Bohater, którego ubóstwiam ze względu na film, bo książki jeszcze nie czytałam (wstyd i hańba, kajam się uniżenie, w ferie spróbuję nadrobić te klasyczne zaległości). Uwierzcie mi, nie tylko o wygląd tu chodzi - chociaż te oczy... naprawdę... no, wróćmy do tematu.
Oglądając film (a robiłam to dziesiątki razy) odniosłam wrażenie, że Bohun jest czarnym bohaterem głównie dlatego, iż odważył się kochać Kniaziównę i walczyć o nią, gdy pojawił się Skrzetuski. Oraz dlatego, że walczył przeciw Polakom, a nie wraz z nimi. Oto bohater nieustraszony, oddany sprawie i wierny. Że porywczy i szalony? Być może, dla czy wzmiankowany porucznik husarski również nie wydawał się nieco pozbawiony zdrowego rozsądku?
Kto jest Waszym ulubionym bohaterem literackim? Popieracie moje typy, a może przeciwnie - Edilio, Thorin i Jurko budzą w Was najgorsze instynkty?

4 komentarze:

 1. O dziwo, ani Thorin, ani Edilio nie spodobali mi się. Wręcz przeciwnie. Byli jednymi z najmniej lubianych przeze mnie bohaterów. Jurko z kolei wzbudza we mnie pozytywne uczucia.
  Drugastronaksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Edilia lubiłam, ale z "Gone" przede wszystkim pokochałam Caine'a i Sanjita. Z kolei Thorin jest moim ulubionym bohaterem z całego "Hobbita". Jeśli chodzi o film, to muszę nadrobić, bo oglądałam tylko pierwsza część. O"Ogniem i mieczem" się nie wypowiem, bo książki jeszcze nie czytałam (ale niedługo to zmienię, bo uwielbiam Sienkiewicza!), a filmu nie pamiętam, bo oglądałam go kilkanaście lat temu.
  Ja ubóstwiam i kocham Rhetta Butlera - moja największa miłość literacka. :) Oprócz niego pan Darcy, Will z "Diabelskich Maszyn", Snape i Black z HP, Tyrion, Jaimie i Ogar z "Gry o tron", Geralt i Cahir z "Wiedźmina". I kilku innych. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapomniałam o Adrianie z "Akademii wampirów" i "Kronik krwi". Jak ja mogłam, toż to jeden z moich ulubieńców. :D

   Usuń
 3. U mnie całkowicie inne zestawienie XD Ale jeśli chodzi o ulubionego narratora to będzie to Percy Jackson oraz Thomas z serii Więzień Labiryntu ;)

  OdpowiedzUsuń