poniedziałek, 25 czerwca 2012

"Made in Japan: Akio Morita i Sony" Akio Morita, Rdwin M. Reingold, Mitsuko Shimomura

Tytuł: Made in Japan: Akio Morita i Sony
Autor: Akio Morita, Edwin M. Reingold, Mitsuko Shimoura
Wydawnictwo: Wydawnictwa Naukowo Techniczne
Data wydania: styczeń 1996 r. (premiera: 1986)
Ilość stron: 278

Z własnej woli na pewno nie sięgnęłabym po tę książkę. Nie przepadam za biografiami, a na coś w tym stylu wyglądało Made in Japan... Ale konkurs to konkurs - pożyczyłam, przeczytałam i...

Jestem pozytywnie zaskoczona! Made in Japan: Akio Morita i Sony to spisana opowieść jednego z ojców założycieli tego słynnego koncernu, Akio Mority oczywiście. Początek służy przedstawieniu jego sylwetki, rodziny (ród Moritów to ważna partia w Japonii), wreszcie poczynań w czasie II wojny światowej. Dowiadujemy się też, jak młody i ambitny Morita poznał Masaru Ibukę - swojego późniejszego wspólnika.

Przebrnąwszy przez średnio ciekawą część dotyczącą stricte historii, przechodzimy do elementów ciekawszych. Pan Morita opowiada o początkach swojej wielkiej inicjatywy, pierwszych kontaktach z amerykańskimi rynkami, poszukiwaniu inspiracji do nowych wynalazków (także w Ameryce), wreszcie o większych i mniejszych sukcesach. Nie znajdziemy tu żadnych "10 kroków, by otworzyć Wielką Firmę i zostać Wielkim Biznesmenem". Made in Japan... jest jedynie opowieścią, jakby pan Morita był dziadkiem Czytelnika, który wspomina dawne dzieje. Wrażenie to potęguje achronologia wydarzeń oraz zdarzające się powtarzanie pewnych myśli.

Nie spodziewałam się, że TAKA książka aż tak mnie zaciekawi. Zero fantastyki, zero magii, zero jakiejkolwiek fikcji... Chyba że za magię uznamy wszystkie wynalazki firmy SONY. Zachwyciły mnie geniusz oraz upór grupy młodych, ambitnych Japończyków. Autor wspomina też o sposobach motywowania pracowników, ostrej konkurencji... Czułam się jak małe dziecko z podziwem i uwielbieniem słuchające Dziadka. Dziadka będącego dla mnie autorytetem, takim sensei.

Made in Japan: Akio Morita i Sony mogę polecić właściwie każdemu. Bo nie wątpię, że wielu z Was, drodzy Czytelnicy, posiada w domu choć jeden sprzęt z logiem SONY. Jeśli jesteście ciekawi, jak powstawała ta firma, od czego zaczynała, skąd założyciele czerpali pomysły... A także wiele, wiele innych ciekawostek, których nie znajdziecie nigdzie indziej, przeczytajcie. Mimo że książkę ciężko dostać (ja przynajmniej miałam z tym ogromne problemy, musiałam prosić koleżankę-studentkę o wypożyczenie), warto poświęcić czas :)
Ocena końcowa: 5/6
Polecam: osobom zainteresowanym historią, ciekawostkami związanymi z firmą SONY

++++++++++

Tryb warunkowy - Hanna Cygler
Przełom lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Zosia Knyszewska rozpoczyna studia i dorosłe życie, w którym miłosne wybory wydają się jej największym problemem. Dziewczyna odkrywa jednak, że otaczająca ją rzeczywistość jest znacznie bardziej skomplikowana, a bliskim osobom nie zawsze można zaufać. W tle życiowych perypetii Zosi rozgrywają się przełomowe wydarzenia polityczne tamtych czasów – powstanie „Solidarności”, wprowadzenie stanu wojennego, internowania...
Powieść Tryb warunkowy była debiutem pisarskim autorki.
Premiera: 26 czerwca 2012 r.
Ilość stron: 280
Cena: 29,90 zł
Wydawnictwo: Rebis 

6 komentarzy:

 1. SONY to dla mnie firma jak firma, więc po tę pozycję raczej ciężko będzie mi sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Typ powieści brzmi bardzo przyjemnie, ale na razie nie zapowiada się na to, żebym przeczytała (dostępność jest niestety taka a nie inna). A szkoda, bo to pewnie taka odprężająca pozycja :).

  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio przeżywam fascynację Japonią, ale raczej interesują mnie takie jej aspekty jak gejsze itp. dlatego spasuję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie, nie to zdecydowanie nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie, to raczej nie mój klimat...

  OdpowiedzUsuń
 6. Sony to moja ulubiona firma, ale po książkę raczej nie sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń