poniedziałek, 2 lipca 2012

"Dziwny przypadek Rockefellera" - Mark Seal

Tytuł: Dziwny przypadek Rockefellera. Zdumiewająca kariera i spektakularny upadek seryjnego oszusta (org. The Man in the Rockefeller Suit: The Astonishing Rise and Spectacular Fall of a Serial Imposter)
Autor: Mark Seal
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 12 czerwca 2012 r. (premiera: czerwiec 2011)
Ilość stron: 352
 
Nieraz nachodzi nas myśl "Jak fajnie byłoby być kimś innym". Człowiekiem lepszym, mądrzejszym, bogatszym, bardziej wpływowym... Całe życie pracujemy, jednak rzadko udaje nam się dojść do wymarzonego ideału. Pewien Niemiec postanowił zawalczyć o doskonałość - w dość niekonwencjonalny sposób.

Czy kojarzycie nazwisko Clark Rockefeller? Mnie ono nic nie mówiło, ale Mama skądś je kojarzyła... I gdy tylko dostałam książkę, uświadomiła sobie skąd. Mężczyzna w 2008 roku stanął przed sądem, oskarżony o porwanie własnej córki. Proces okazał się dużo trudniejszy, niż przypuszczano - nikt tak naprawdę oskarżonego nie znał! Nawet żona, z którą spędził piętnaście lat... Mark Seal, autor książki, przeprowadził dziennikarskie śledztwo, próbując poznać historię tajemniczego Rockefellera. Było co poznawać.

Podczas lektury, Czytelnik poznaje dzieje "Clarka" niemal od jego narodzin. Seal dotarł do jego rodzinnej miejscowości, którą opuścił w wieku siedemnastu lat. Od tego czasu, przez trzydzieści jeden lat (kiedy wpadł na pomysł uprowadzenia córki), wielokrotnie zmieniał miejsce zamieszkania, przybierał różne nazwiska, oszukiwał tysiące ludzi, których mamił swoją charyzmą, amerykańskim akcentem "z wyższych sfer" i inteligencją. Czytając, nie mogłam nadziwić się sprytowi i bezwzględności młodego "Rockefellera" - bez skrupułów wykorzystywał naiwność, ufność innych oraz swój urok... Przez trzy dekady "był" kilkoma wpływowymi personami - nie mając przy duszy ani grosza (czy centa) - ale najdłużej istniał jako Clark Rockefeller. Kuzyn angielskiej królowej, dziedzicz ogromnej fortuny.

Tej książki nie mogę ocenić pod względem fabuły czy kreacji postaci. To niemalże raport, opowieść o geniuszu / szaleństwie pojedynczego obywatela. Nie mogę nie zgodzić się z jedną z kobiet opowiadających w Dziwnym przypadku Rockefellera - na tak szalone pomysły mógł wpaść jedynie ktoś niesamowicie bystry. Najlepsze w tym wszystkim jest to, iż "Clark" został skazany na pięć lat więzienia - za uprowadzenie. Jego oszustwa uszły mu na sucho - w końcu nikomu krzywdy nie wyrządził...

Clark Rockefeller już w przyszłym roku wyjdzie z więzienia. Czy wróci do którejś ze swoich "tożsamości" czy stworzy kogoś zupełnie nowego? A może zrezygnuje z hochsztaplerskiej działalności? Ciężko powiedzieć, mogę natomiast zachęcić Was do lektury Dziwnego przypadku Rockefellera - książka ciekawa, życiowa, ciekawie napisana. Czyta się wręcz sama.
Ocena końcowa: 5/6
Polecam: miłośnikom historii opartych na faktach/biografii

Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Znak
 ++++++++++
Dzieci Ziemi - Orson Scott Card
Ostatni rozdział przygody na kosmiczną skalę! Piąty tom sagi Powrót do domu po raz pierwszy w Polsce
Wysoko na niebie, na pokładzie „Basiliki”, Shedemei, ostatni żyjący przybysz z Harmonii, i sztuczna inteligencja, Naddusza, pomimo lat obserwacji wciąż nie znaleźli tego, czego szukali. Nie znaleźli Opiekuna Ziemi, który jako jedyny może naprawić uszkodzony program Nadduszy i umożliwić jej powrót na Harmonię. Tymczasem na Ziemi, po kilkuset latach rozwoju, wpływ Opiekuna znów daje o sobie znać. Ludzie śnią prorocze sny. W świecie kontrastów - wojen i pokoju, swobody i zniewolenia, miłości i nienawiści - rozpala się iskierka nadziei na zmiany. Zło jednak nie śpi. A stare waśnie i uprzedzenia, konflikty rasowe i nierówności społeczne nie pozwolą o siebie zapomnieć. Jaki jest plan Opiekuna?
Premiera: 24 lipca 2012 r.
Ilość stron: 376
Cena: 35,00 zł
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Martwy w rodzinie - Charlain Harris
Jeszcze więcej wampirów, jeszcze więcej przygód, jeszcze więcej erotyki w nowym tomie o Sookie Stackhouse!
Sookie Stackhouse doznała w Wojnie z Wróżkami obrażeń zarówno na ciele, jak i na duszy. Odczuwa też straszny gniew, chociaż w powrocie do zdrowia pomaga jej nie tylko fizykoterapeuta JB, lecz także krew Erica i jego miłość. Niestety, to nie koniec wszelkich kłopotów zakochanych, gdyż Ericowi zagraża wysłannik nowego króla, a w Bon Temps pojawia się jego stwórca. W dodatku sytuacja polityczna po Wielkim Objawieniu wilkołaków i zmiennokształtnych nie jest stabilna - Kongres rozważa projekt ustawy, która każe się zmiennokształtnym rejestrować niczym emigrantom lub... wampirom. Sookie jest przyjaciółką shreveporckiego stada, zgadza się więc udostępnić swój las na comiesięczne polowanie podczas pełni. Tyle, że po tej wizycie w jej lesie pojawia się grób, a w nim czyjeś zwłoki. Wokół domu Sookie krążą też wróżki, prawdopodobnie niezbyt przyjaźnie do niej nastawione...
Premiera: 27 czerwca 2012 r.
Ilość stron: 400
Cena: 35,00 zł
Wydawnictwo: Mag
Uniesienie - Lauren Kate
Uniesienie, czwarta i ostatnia powieść z cyklu „Upadli”, to powieść Lauren Kate, na którą czekał świat.
Niebo jest ciemne od skrzydeł... Niczym piasek w klepsydrze, Luce i Danielowi ucieka czas. Aby powstrzymać Lucyfera przed wymazaniem przeszłości, muszą odnaleźć miejsce, w którym aniołowie upadli na Ziemię. Za nimi podążają mroczne siły, a Daniel nie wie, czy uda mu się to przetrwać – przeżyć jedynie po to, by znów raz za razem ją tracić. Razem jednak muszą wziąć udział w epickiej bitwie, która skończy się martwymi ciałami... i anielskim pyłem. Jej skutkiem są wielkie ofiary i złamane serca. A Luce nagle wie, co musi się wydarzyć. Ponieważ jej przeznaczeniem było życie z kimś innym niż Daniel. Ich przekleństwo zawsze dotyczyło tylko jej – i miłości, którą odrzuciła. Wybór, jakiego teraz dokonuje, jest jedynym, który się liczy. Kto zwycięży w walce o Luce? Oszałamiające zakończenie serii Upadli.
Premiera: 27 czerwca 2012 r.
Ilość storn: 464
Cena: ??
Wydawnictwo: Mag

8 komentarzy:

 1. Brzmi naprawdę ciekawie. Chyba będę musiała sięgnąć po tę książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oryginalny pomysł na książkę, intrygująca osobowość...

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja raczej spasuję, nie jest to książka dla mnie...

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiada się bardzo ciekawie.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo mnie zainteresowała Twoja recenzja. "Rockefeller" wydaje się być naprawdę złożoną osobowością. Z wielką przyjemnością przeczytałabym tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapowiada się ciekawie i chętnie sięgnę, chociaż to nie do końca mój typ książek ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dusia przepraszam, że Ci spamuję, ale boję się, że Ci dyskusja/plan zlotu umknie, a miło by było się spotkac ;)
  Looknij:
  http://wkrainiestron.blogspot.com/2012/07/zlot-krakowskich-blogerek-zabawa.html

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapraszam do siebie na wygrywajkę. ;)

  OdpowiedzUsuń