niedziela, 18 września 2011

"Kot wśród gołębi" - Agatha Christie

Tytuł: Kot wśród gołębi (org. Cat Among the Pigeons)
Autor: Agatha Christie
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 16 grudnia 2009 r. (premiera: listopad 1959; w Polsce: sierpień 2002 - wyd. Prószyński i S-ka)
Ilość stron: 268


Agatha Christie to ceniona autorka kryminałów. Jej powieści, krótkie i zwięzłe, od wielu lat przyciągają czytelników i zbierają dobre oceny. Zobaczmy, co zawarła w książce o tytule „Kot wśród gołębi”.
Meadowbank to znana prywatna szkoła w Anglii. Akcja zaczyna się w momencie rozpoczęcia nowego trymestru. Pojawia się kadra pedagogiczna wzbogacona o trzy kobiety: mademoiselle Blanche od francuskiego, pannę Springer od wychowania fizycznego i An Shapland, która zasiada w sekretariacie. Niedługo później w szkole dochodzi do morderstwa, ginie nowa wuefistka. Podejrzani są wszyscy, całe Meadowbank prześciga się w domysłach, kto i w jakim celu popełnił morderstwo. Incydentem interesują się także media, reputacja słynnej szkoły wisi na włosku…
Nieco wcześniej w jednym z arabskich krajów dochodzi do buntu. Młody władca musi uciekać. Wcześniej jednak powierza swojemu zaufanemu przyjacielowi klejnoty. Niestety, podczas próby ucieczki obydwaj giną w katastrofie lotniczej. Wraz z nimi znika bezcenny skarb. Ktoś wpada na pomysł, że błyskotki znajdują się w Meadowbank…
Intryga rozkręca się powoli. Autorka skupia uwagę czytelnika na detalach, wręcz drobiazgowo opisuje wygląd postaci, pomieszczeń. Jednakowo dużo uwagi stara się poświęcić opisom życia niemal wszystkich bohaterek. Jakby chciała zachęcić odbiorcę do wspólnej zabawy w detektywów. Zabójstwo panny Springer nie jest jedyną zbrodnią, wątki plączą się, wszyscy wydają się jednakowo podejrzani (albo niewinni). Detektyw Poirot, pojawiający się w drugiej połowie powieści, dość szybko i sprawnie rozwiązuje całą intrygę. Mnie osobiście jej finał mocno zaskoczył.
„Kot wśród gołębi” to pozycja charakterystyczna dla Christie. Pełno tu tajemnic, pseudo-oczywistych rozwiązań i dwuznacznych wypowiedzi. Napięcie rośnie, od lektury naprawdę trudno się oderwać. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie wszystkim ta powieść przypadnie do gustu. Nudnawe, bardzo drobiazgowe wprowadzenie może odrzucić mniej cierpliwych. Tym, którym to nie przeszkadza, serdecznie polecam - skonstruowana przez Królową Kryminałów intryga Was nie zawiedzie.
Ocena końcowa: 5-/6
Polecam: fanom skomplikowanych, lekko psychologicznych kryminałów oraz Agathy Christie

++++++++

W piątek na polskim rynku ukazała się książka "Dom Derwiszy" autorstwa Iana McDonalda.

W ekskluzywnej serii Uczta Wyobraźni ukazuje się właśnie nowa powieść autora głośnej Rzeki Bogów, Iana McDonalda – Dom Derwiszy. Rzeka Bogów obwołana przez „Asimov’s Science Fiction” arcydziełem, chwalona przez „Washington Post” jako „wielkie osiągnięcie autora, który staje się właśnie jednym z najwybitniejszych współczesnych powieściopisarzy” – kreśliła żywy obraz Indii w bliskiej przyszłości, w stulecie niepodległości. Zrewolucjonizowała nową generację fantastyki, przyjmując perspektywę, która nie była ani europejska, ani amerykańska. Nominowano ją do nagród Hugo i Arthura C. Clarke’a, zdobyła nagrodę BSFA; bogata sceneria tej powieści zainspirowała McDonalda do ponownej wizyty – w serii opowiadań, których fabuła także odbywa się w świecie Rzeki Bogów. Opowiadania ukazują się razem z Domem Derwiszy zebrane razem w jednej publikacji, w jednym rozdziale zatytułowanym Dni Cyberabadu.

Dni Cyberabadu to triumfalny powrót do Indii roku 2047, nowego, prężnego supermocarstwa mającego półtora miliarda mieszkańców, w epoce sztucznych inteligencji, suszy wywołanej zmianami klimatycznymi, wojen o wodę, osobliwych nowych płci, genetycznie ulepszonych dzieci, starzejących się dwukrotnie wolniej od zwykłych ludzi, i ludności, w której mężczyzn jest czterokrotnie więcej niż kobiet. Same Indie rozpadły się tu na kilkanaście państw, od Kerali, po górne dopływy Gangesu w Himalajach. Dni Cyberabadu to zbiór siedmiu opowiadań, wśród nich jedno nominowane do Hugo i jedno będące zdobywcą tej nagrody oraz osiemdziesięciostronicowa mikropowieść.

Jak zwykle w przypadku utworów McDonalda, i o tej książce będzie się w tym roku wiele mówić.

Liczba stron: 715
Cena: 55,00
Wydawnictwo: MAG

17 komentarzy:

 1. Miałam kiedyś czytać jedną książkę Agathy Christie, ale potem okazało się, że jest to kryminał, a tych nie lubię, więc... Raczej nie dla mnie ;] Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książki Christie jeszcze mnie nie zawiodły, dlatego chętnie przeczytam:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Choć lubię kryminały, to nie lubię tej autorki, dlatego nie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja za to bardzo chętnie sięgnę ;) Lubię książki i styl pisarski pani Christie a ponadto bardzo przypadła mi do gustu postać detektywa Poirota o którym miałam okazję czytać w poprzednich książkach tej autorki. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Kryminał to jeden z gatunków, które lubię, ale nie czytałam jeszcze nic tej autorki, a już od dłuższego czasu mam w planach wreszcie to zmienić. Może w końcu mi się to uda :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo chętnie sięgnę po tę jak i każdą inną książkę Agathy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę w końcu zapoznać się z twórczością Agathy Christie. :) Podczas kolejnej wizyty w bibliotece na pewno rozejrzę się za jakąś powieścią jej autorstwa. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja jak na razie na kryminały nie mam ochoty, zważywszy na mój jesienny nastrój, który daje mi się we znaki, aczkolwiek wiem, że sięgnę po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Pani Christie to klasa sama w sobie, uwielbiam ją :) No cóż, muszę przyznać, że nie wszystkie jej książki są genialne (choć niemal każda zasługuje na miano dobrej, a nawet lepiej...) co nie przeszkadza mi uważać ją za najlepszą autorkę gatunku ;) Tej jeszcze nie czytałam - nadrobię to!

  OdpowiedzUsuń
 10. Tej książki nie znam, ale mogę w ciemno ja kupić, gdyż znając twórczość pani Agathy wiem, że nie będę się nudzić.
  Co do książki "Dom Derwiszy" autorstwa Iana McDonalda będę miała ją na dniach, więc moja radość ogromna :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. A ja nie mogę się przełamać co do tej autorki. Choć może wreszcie po coś sięgnę żeby się przekonać czy mam podstawy by mówić "nie".

  OdpowiedzUsuń
 12. W takich książkach finał jest najwazniejszy, dobrze więc, że zaskakuje ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Wszyscy tak chwalą Christie, że muszę spróbować. Wprawdzie raz miałam w ręku jej książkę ale nie mogłam przebrnąć przez początek ("I nie było już nikogo"). Ale się przełamię! ^^

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja Agatkę muszę przeczytać :)))

  OdpowiedzUsuń
 15. Przyznam się, że jeszcze nie czytałam nic Agathy Christie - to są kompletnie niem oje klimaty, ale wiem, że to klasyka i w końcu jakąś książkę tej autorki przeczytam.
  Kolejną pozycję z Uczty Wyobraźni na pewno kupię;]

  OdpowiedzUsuń
 16. Kota wśród gołębi czytałam już kilkakrotnie, ale i tak chętnie przeczytam raz jeszcze;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja jeszcze nie miałam okazji przeczytać tej powieści A. Christie, ale brzmi dość znajomo... To chyba przez to zamiłowanie do seriali nakręconych na podstawie jej powieści : ) Bardzo chętnie przeczytam!

  OdpowiedzUsuń