czwartek, 15 marca 2012

"Cyrk odmieńców" - Darren Shan (wł. Darren O'Shaughnessy)

Tytuł: Cyrk odmieńców (org. Cirque de Freak)
Autor: Darren Shan (wł. Darren O'Shaughnessy)
Seria: Darren Shan, #1
Wydawnictwo: Wilga
Data wydania: 5 maja 2010 r. (premiera: styczeń 2000)
Ilość stron: 208 

Filmy aktorskie, podobnie jak komiksy czy seriale animowane, to oznaki popularności serii książkowej. Przyczyniają się one także do zwiększenia sławy danego tytułu. Ja niedawno miałam okazję obejrzeć Asystenta wampira, ekranizację powieści Darrena Shana. Lektura pierwowzoru była więc tylko kwestią czasu...

Okazało się, że Darren Shan to główny bohater dwunastotomowej sagi dla młodzieży. W pierwszej części, Cyrku odmieńców, dopiero go poznajemy; kocha i jest kochany przez całą rodzinę (młodsza siostra, "normalni" rodzice), koledzy w klasie szanują go ze względu na wybitne wyniki w nauce i sporcie. Chłopak nie jest aniołkiem, zdarzają mu się mniejsze i większe psoty. Pewnego dnia jeden z trójki jego najbliższych przyjaciół przynosi do szkoły ulotkę z cyrku odmieńców - pokaz przeznaczony jest jednak dla dorosłych. Mimo to nastoletni kwartet chce go obejrzeć. Udaje się zdobyć bilety - tylko dwa. Myślę, że nie zdziwi Was, że Darrenowi udaje się dostać jeden z nich. Co młodzian zobaczy? Czy w cyrku dziwaków znajdzie autentyczne ewenementy czy tylko udawaczy? I wreszcie: jaki wpływ na jego przyszłość będzie miała ta wizyta?

Cyrk odmieńców stanowi dopiero wstęp do długiej serii. Darren O'Shaughnessy (bo tak naprawdę nazywa się autor) początkowo przedstawia bohaterów, starannie kreśli sytuację i okoliczności, w jakich się znaleźli. Z jednej strony to dobrze, czytelnik może się wczuć. Z drugiej: akcja niemiłosiernie się wlecze; właściwe wydarzenia zaczynają się dopiero za połową tomiku. Wtedy robi się bardziej dynamicznie i przerażająco. Zapomnijcie jednak o horrorach pokroju twórczości Kinga - recenzowana powieść to historia dla dzieci i młodzieży, a co za tym idzie, elementy przerażające są dość mocno stonowane.

Niewątpliwymi zaletami są pierwszoosobowa narracja oraz osoba autora podającego się za głównego bohatera. Spotkałam się z tym już w przypadku serii o Ulyssesie Moorze - tam także jeden z protagonistów "jest autorem" sagi. O'Shaughnessy pisze lekko i przystępnie, a wykreowane przez niego postacie zachowują się i wypowiadają naturalnie. Jednocześnie nie odniosłam wrażenia sztucznego wyluzowania. Wydawnictwo Wilga odpowiedzialne za polskie wydanie również stanęło na wysokości zadania jeśli chodzi o jakość tłumaczenia i wydania. Okładka średnio mi się podoba, ale to nie ona jest najważniejsza :)

Cyrk odmieńców to tylko wstęp, preludium do dłuższej - ciekawie się zapowiadającej - historii. Stanowi ledwie początek filmowej adaptacji (noszącej nomen-omen tytuł drugiego tomu). Akcja rozkręca się późno - mam nadzieję, że Asystent wampira wypadnie lepiej. Na pewno po niego sięgnę, bo przypadł mi do gustu ten lekki klimat dreszczowca. Zaintrygował mnie także pomysł autora. Jeśli macie jeszcze "-naście" lat, sięgajcie bez wahania. Starsi, bardziej obyci Czytelnicy nie znajdą tu niczego świeżego - ale od lektury nie zniechęcam :)
Ocena końcowa: 4/6
Polecam: nastolatkom; poszukującym lekko przerażających historyjek
++++++++++
Łowca złodziei - Stephen Deas
Ulice Deephaven nie są bezpieczne. Miasto odbudowuje się po brutalnej wojnie domowej, która przetoczyła się przez imperium. W zaułkach czyhają mordercy, ostre jak brzytwa noże kieszonkowców odcinają sakiewki i podrzynają gardła, a żebracy walczą z sierotami o znalezione resztki.
Młody Berren chce odmienić swój los. W akcie desperacji okrada tego, którego  boi się każdy rabuś – łowcę złodziei. Za zuchwałość przyjdzie mu zapłacić życiem. W najlepszym wypadku czeka go niewolnicza praca w kopalni. Tajemniczy mistrz Syannis ma jednak wobec Berrena inne plany.
Powieść Deasa ma w sobie coś ważniejszego, niż pomysł na wymyślnego stwora – świetnie prowadzone dialogi, postacie, które ożywają na papierze, skąpe, ale umiejętne dawkowanie informacji o bohaterach i świecie, czasami trochę akcji, niekiedy szczyptę humoru. (...) Wszystko to składa się na książkę, której nie można odłożyć, bo całkowicie pochłania i angażuje czytelnika.
Marcin Aleksander, „Nowa Fantastyka”
Premiera: 22 marca 2012 r.
Ilość stron: 320
Cena: 34,00 zł
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka 

Tunele. Spirala - Roderick Gordon & Brian Williams
Według Barry`ego Cunninghama - odkrywcy Harry`ego Pottera - to najbardziej pasjonująca książka z tej fantastycznej serii. Uważajcie, będzie się działo!
Styksowie rozkręcają w Górnoziemiu spiralę chaosu.  Niebawem zaczną ostateczną ofensywę i podbój świata. Tym razem to kobiety Styksów przygotowują straszną i odrażającą niespodziankę. Na ich drodze staną jedynie Will ze swoimi przyjaciółmi, a także zespół złożony z ekscentryków i wyrzutków oraz... emerytowanych komandosów. Czy mają szanse pokonać Styksów? Czy w obronie ludzkości dojdzie do wojny biologicznej z użyciem śmiercionośnych wirusów? Czy do zagłady światów we wnętrzu Ziemi doprowadzi wybuch bomby atomowej? Sądzisz, że Styksowie to paskudna rasa? Jest jeszcze gorzej, niż myślisz. O wiele, wiele gorzej!
Premiera: 7 marca 2012 r.
Ilość storn: 432
Cena: 35,99 zł
Wydawnictwo: Wilga

16 komentarzy:

  1. Aż 12 tomów? Skąd ja to znam!
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Tym razem jednak sobie odpuszczę tę książkę, bo chyba nie trafia w mój gust... :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Mimo, że nastolatką jestem to raczej sobie odpuszczę tę pozycję :) Zniechęca mnie również ilość książek w serii...

    Pozdrawiam, Klaudia.

    OdpowiedzUsuń
  4. Te swoje naście lat mam, także recenzja i opis brzmią zachęcająco, więc przeczytanie tej książki jest tylko kwestią czasu ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Recenzja brzmi ciekawie, ale np. okładka w ogóle mi się nie podoba. Książkę polecę na pewno bratu, jemu z pewnością bardziej przypadnie ona do gustu niż mnie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Powiem szczerze, że po pierwszej części nie kwapię się by zacząć dalsze.

    OdpowiedzUsuń
  7. Zdecydowanie nie dla mnie. Nie przepadam za takimi książkami.

    OdpowiedzUsuń
  8. Wampiry i młodzież - mnie na wstępie odrzuca. ;)

    OdpowiedzUsuń
  9. Z recenzji wnioskuję, że to książka nie dla mnie
    pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Już słyszałam o tej serii, kiedyś jak mi w ręce wpadnie to chętnie przeczytam. Nawet jeśli mało straszna :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Uwielbiam tę serię. Zainteresowałam się nią zaraz po obejrzeniu filmu. I byłam pozytywnie zaskoczona różnicami między filmem a książką. Jedyne czego mi szkoda, to tego, że w Polsce są jedynie trzy pierwsze tomy.

    OdpowiedzUsuń
  12. Nie lubię najpierw oglądać filmu, a dopiero potem czytać, no ale czasem to nie zależy od nas ;) Ta lektura trochę mnie odrzuca okładką, ale za to tytuł jest całkiem ciekawy ;D

    OdpowiedzUsuń
  13. Czytam teraz pierwszą część tuneli i jestem zachwycona książka jest naprawdę świetna.
    loveeread.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  14. Nigdy o tym nie słyszałam, ale mogłoby być ciekawe :)

    OdpowiedzUsuń