środa, 28 stycznia 2015

"CR7. Maszyna" - Luis Miguel Pereira, Juan Ignacio Gallardo

 Tytuł: CR7. Maszyna (org. CR7 - Los Secretos de La Máquina)
Autor: Luis Miguel Pereira, Juan Ignacio Gallardo
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 19 listopada 2014 r. (premiera: czerwiec 2014)
Ilość stron: 245

Nie ma chyba osoby, która nie słyszała o Cristiano Ronaldo. Reprezentant Portugalii, na co dzień zawodnik Realu Madryt, ceniony za swoje umiejętności, prędkość, zaangażowanie na boisku. Choć na ostatnich mistrzostwach świata w Brazylii jego zespół nawet nie wyszedł z grupy (byłam zdumiona tym faktem!), piłkarz z Madery nie stracił na popularności.

CR7. Maszyna to biografia spisana przez dwóch dziennikarzy. Panowie dotarli do wielu osób z otoczenia Ronaldo - tego dwunastoletniego, rozpoczynającego swoją karierę w Sportingu, a także nieco starszego i "współczesnego". Fragmenty rozmów z kolegami z boiska, trenerami, innymi sportowcami (np. Usainem Boltem), a nawet fizjoterapeutami stanowią ważny element prezentowanej biografii. Książka idzie jednak o krok dalej, przedstawiając Cristiano Ronaldo nie tylko jak sportowca, ale także - może przede wszystkim - jako człowieka. Chudy dwunastolatek, który trafił do młodzieżowej drużyny Sportingu CP, opuścił dom rodzinny i musiał odnaleźć się w zupełnie obcym sobie środowisku, posiadał wiele umiejętności, ale także sporo wad. Chłopak cechował się charyzmą, umiejętnościami przywódczymi, chęcią dążenia do perfekcji, ale też troską o kolegów. Niestety niechętnie słuchał krytycznych uwag, wiele rzeczy robił po swojemu. CR7. Maszyna nie pomija negatywnych aspektów jego osobowości, choć pozytywne zdecydowanie dominują.

Książkę podzielono na pięć działów: siłę fizyczną, psychikę, profesjonalizm, technikę i wygląd. W każdym z  nich autorzy dają z siebie wszystko, ale nie trzymają się chronologii, w dowolnym momencie przeskakując pomiędzy dzieciństwem / początkami kariery Ronaldo a jego obecnymi osiągnięciami. Rekompensuje to jednak mnogość ciekawostek - nie tylko tych z okładki! Choć autorzy nie dotarli do tożsamości matki Cristiano Juniora, i tak dzielą się z czytelnikami różnymi tajemnicami piłkarza. Jeśli chcecie dowiedzieć się, w jakich warunkach Ronaldo mieszka, ile zarabia, ile i jak trenuje, co robi z pieniędzmi, jakie relacje ma z rodziną i kolegami, jak prezentują się jego siłowo-wydolnościowe statystyki... z CR7. Maszyna się tego dowiecie.


Publikację urozmaicają - i ubarwiają - fotografie. Zdjęcia otwierają każdy dział, pojawiają się także w treści; są jednak czarno-białe. Pośrodku, na kredowym papierze, zawarto kilka kolorowych fotografii - oczywiście z opisami. Na kartach tej książki znajdziecie także różnorakie tabelki oraz skany opinii, wyników badań, a także podpisu Ronaldo (więc w pewnym sensie jest to biografia z autografem :) ).
Wydawnictwo Sine Qua Non zadbało o piękne wydanie książki. Biały grzbiet z niebiesko-czarnym tytułem jest prosty ale elegancki, a przód i tył okładki w niczym mu nie ustępują (i moim zdaniem są lepsze niż oryginalne). Polskie wydanie nie ustrzegło się jednak kilku drobnych błędów: a to brakująca literka, a to zaginiona kreseczka w "ł", a to jakiś zjedzony ogonek. Wprawdzie nie uprzykrzają one lektury - bo kto przejmowałby się takimi detalami, czytając o boskim Ronaldo - ale wypada o nich wspomnieć.

Podsumowując, CR7. Maszyna to pozycja obowiązkowa dla fanów Maderyjczyka, a także przeciętnie zaangażowanych kibiców mojego pokroju. Cristiano Ronaldo bez wątpienia należy do piłkarskiej elity, możemy śledzić jego obecne poczynania, ale warto dowiedzieć się, jak zaczynał. Jak wyglądały początki jego kariery. Ilu wyrzeczeń i umiejętności wymaga dotarcie na szczyt. Serdecznie polecam.
Ocena końcowa: 5+/6
Polecam: zainteresowanym tajemnicami sekretu CR7

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Sine Qua Non
http://www.wsqn.pl

Recenzja realizuje wyzwania:
1. Książkowe wyzwanie 2015 - Oparta na prawdziwej historii
2. Wyzwanie czytelnicze 2015 - Biografia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz