poniedziałek, 28 maja 2012

"Zabójcze" - Sara Shepard

Tytuł: Zabójcze (org. Killer)
Autor: Sara Shepard
Seria: Pretty Little Liars, #6
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 21 marca 2012 r. (premiera: lipiec 2009)
Ilość stron: 322 

Piąta część cyklu Pretty Little Liars srodze mnie zawiodła, okazując się raczej przeciętną, mało porywającą pozycją. Do szóstego tomu podchodziłam więc z pewną rezerwą...

Okazało się, że martwiłam się niepotrzebnie! Zabójcze to powrót autorki do świetnej formy. Shepard mnoży tajemnice w tempie porównywalnym do wyrastania chwastów. Tożsamość A. wciąż pozostaje nieznana, podejrzanych jest wielu, ale właściwie nikt w pełni nie pasuje. Do tego Jason, starszy brat Alison, zaczyna zachowywać się bardzo dziwnie. Czyżby miał coś wspólnego ze śmiercią siostry?

Fabuła, jak zwykle, zwraca też uwagę czytelnika na problemy nastoletnich bohaterek. W Zabójczych obecne są nastoletnie miłostki, "koleżeńskie" intrygi, problemy rodzinne - wszystko to, co grupa docelowa zna z doświadczenia. Zna, ale i tak chętnie o tym czyta, być może próbując podpatrzyć możliwe reakcje na trudne sytuacje. O ile jednak w Zepsutych codzienność przesłoniła główny wątek, o tyle w Zabójczych obydwa elementy są wyważone w odpowiednich proporcjach. Rozbawiło mnie, że A. dopomina się o poświęcenie mu/jej większej uwagi - czyżby amerykańskie czytelniczki zaczęły wytykać autorce rozciąganie fabuły i ta postanowiła się trochę "streścić", by nie stracić na poczytności...?

Zakończenie tego tomu szalenie mi się podobało. Ale i nie podobało. Akcja urwała się w najbardziej emocjonującym momencie, pozostawiając mnie z wielkim "WTF?!" niemal wypisanym na twarzy (Mama pytała, co mnie tak przestraszyło, kiedy odłożyłam książkę xD). Niecierpliwie czekam, żeby dorwać się do siódemki i zobaczyć, jak ten cliffhanger się rozwiąże!

Polskie wydanie trzyma całkiem wysoki poziom. Wypatrzyłam co prawda kilka błędów natury edytorskiej, ale tłumaczeniu nie mogę niczego zarzucić. Okładka również bardzo mi się podoba - Otwarte rozpieszcza nas pod tym względem (oryginalne propozycje są duużo brzydsze).

W ostatecznym rozrachunku, Zabójcze uznaję za bardzo dobrą część cyklu. Tempo akcji powraca do tego, do którego przyzwyczailiśmy się w początkowych tomach, a zwroty akcji są częste i niespodziewane. W książce opisane są ważne problemy (nie tylko młodzieży amerykańskiej, typu dylemat "iść do sklepu X czy Y", ale też bardziej przyziemne), ale daleko jej do patosu. Lekki klimat utrzymuje się cały czas, wraz z atmosferą niepewności, napięcia... Polecam serdecznie, nawet jeśli po średnio udanych Zepsutych (lub którąś z wcześniejszych części) zastanawialiście się nad porzuceniem serii - dla tomu szóstego warto wrócić do świata Kłamczuch!
Ocena końcowa: 5/6
Polecam: zaznajomionym z cyklem Pretty Little Liars

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Otwartemu
++++++++++
Smutna historia braci Grossbart - Jesse Bullington
Myśmy nie złodzieje ani mordercy. My są uczciwi ludzie, których pokrzywdzono. Jest rok 1364. Wygłodniałe stwory grasują w ciemnych lasach średniowiecznej Europy i zarówno morze, jak i niebo są pełne niewypowiedzianej grozy. Jednakże żadna nikczemność, żadna czarownica czy demon nie dorównują okradającym groby braciom, Heglowi i Manfriedowi Grossbartom. Oto ich historia, smutna lecz prawdziwa.
Książka w mroczny sposób zabawna, bluźniercza, sprośna, imponująca erudycją i niegodziwie oryginalna… Debiut zdradzający niesamowity nowy talent. – Jeff VanderMeer

Premiera: 25 maja 2012 r.
Ilość stron: 384
Cena: 39,00 zł
Wydawnictwo: Mag

W sieci - Gemma Malley
Dalsze losy bohaterów mrocznej i wzruszającej Deklaracji.
Jest rok 2140. Walka przeciw starzeniu się społeczeństwa została wygrana. Ludzie moga już żyć wiecznie.
Nie wszyscy jednak wierzą, że nieskończone życie to jedyny wybór. Powstaje ruch oporu, który zwalcza ideologię wiecznej młodości. Peter zostaje uwikłany w konflikt nie tylko z totalitarnym rządem, ale także, co gorsza, z własną rodziną. Czy uda mu się być lojalnym wobec najbliższych, wobec Anny? Jaką szokującą prawdę kryją w sobie mury Pincent Pharma?
Premiera: 29 maja 2012 r.
Ilość stron: ??
Cena: ??
Wydawnictwo: Wilga

Cień doskonały - Brent Weeks
Poznajcie początki historii Durzo Blinta,  które zostały opisane w tej oryginalnej mikropowieści. Akcja Cienia doskonałego jest osadzona w świecie trylogii Anioła Nocy, stworzonej przez bestsellerowego autora Brenta Weeksa.
Gaelan Gwiezdny Żar jest farmerem, szczęśliwym w roli męża i ojca; wiedzie żywot ostrożnego, spokojnego i prostego człowieka. Jest także nieśmiertelny i nie ma sobie równych w sztuce wojny. Na przestrzeni stuleci nosił wiele twarzy, żeby ukryć swój dar, ale nie nadaje się na człowieka, który nie rzuca się w oczy – zbyt często zostaje bohaterem i jego imiona przechodzą do legendy: Acaelus Thorne, Yric Czarny, Hrothan Żelaznoręki, Tal Drakkan, Rebus Zwinny.
Gaelan zostaje zmuszony do przyjęcia zlecenia od pięknej kurtyzany, a zarazem władczyni świata przestępczego, Gwinvere Kireny, polegającego na  zlikwidowaniu najlepszych zabójców świata. Wtedy okazuje się, że wiedza, którą posiadł, może zniszczyć wszystko, w co dotąd wierzył.
Data premiery: 25 maja 2012 r.
Ilość stron: 120
Cena: 19,90 zł
Wydawnictwo: Mag

19 komentarzy:

 1. Nie czytałam tej serii i jakoś mnie do niej nie ciągnie.:D

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę się wreszcie dorwać do tej serii ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przede mną dopiero pierwszy tom z tej serii i już się nie mogę doczekać, tym bardziej, że zbiera ona same pozytywne recenzje :)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam w planach całą serię :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam dopiero dwie części, ale mam zamiar przeczytać wszystkie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę jak najszybciej zakupić Zabójcze. Kocham całą serie;]
  Wpadnij!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak na razie przeczytałam 4 częsci i jakoś nie spieszno mi do kolejnych...

  OdpowiedzUsuń
 8. A ja tylko oglądałam serial :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Za każdym razem, gdy trafiam na recenzję którejś z części tej serii, przypominam sobie, że przecież miałam ją poznać! :) No cóż, muszę się w końcu zmobilizować ;D

  OdpowiedzUsuń
 10. O, z zapowiedzi zainteresował mnie ten Cień doskonały ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jakoś nie mogę się zabrać do tej serii, a wypadałoby.

  OdpowiedzUsuń
 12. ja dopiero czytam pierwszą część PLL :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Mówisz, że piąty tom słaby i rozczarowujący? To bardzo niedobrze, bo wkrótce zamierzam po niego sięgnąć. Zaraz potem w planach mam właśnie ten, który przedstawiasz i kolejny. Mam nadzieję, że nie poczuję się bardzo zniechęcona...

  OdpowiedzUsuń
 14. Jak zaczniesz kolejną część to będziesz wiedzieć, dlaczego ta się tak urwała :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Fakt, polska okładka o wiele milsza dla oka;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ta część PLL kusi mnie niezwykle z półki mojej biblioteczki, ale niestety teraz już prawie sesja. Cieszy mnie niezmiernie dobra ocena dla tego tomu cyklu :) Jestem obecnie na piątce.
  Z zapowiedzi czekam oczywiście na "W sieci" ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Mam w planach całą serię już od bardzo dawna i myślę, że w końcu ją nabędę ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 18. To prawda - zagraniczne okładki nie dorastają polskim do pięt. Przede mną jeszcze pierwszy tom, który czeka na półce, ale już nie mogę się doczekać :)

  OdpowiedzUsuń