poniedziałek, 31 lipca 2023

"Chindōgu" Marta Sobiecka

Po świetnym, wpasowującym się w moje gusta Algorytmie życia, nie mogłam odmówić sobie lektury Chindōgu.

Chindōgu to powieść mozaikowa rozgrywająca się w świecie futurystycznej Japonii. Oficer policji, Kaori Nakamura, prowadzi śledztwa związane z cyberprzestępczością. Pomaga jej hiperhologram nieżyjącego brata; samoucząca się sztuczna inteligencja, mająca problem z przestrzeganiem ustanowionego przez ludzi prawa.

Gdy dzień po trzęsieniu ziemi na komisariacie pojawia się młoda kobieta – pracownica Chiba Kōgyō Bank – i zgłasza zaginięcie koleżanki z pracy, Nakamura zostaje oddelegowana do tej sprawy. W toku dochodzenia dowiaduje się, że kilka dni wcześniej ktoś przyjechał do firmy i groził zaginionej. Choć pozornie postępowanie nie ma wiele wspólnego z cyberprzestępczością, sytuacja, z którą mierzy się Nakamura, zaczyna dotykać ją osobiście. Jak wpłynie to na jej osąd sytuacji? Czy technologie, którymi się wspiera, okażą się pomocne?

Cyberpunk to już nie pieśń przyszłości, a świat będący „tu i teraz”, na wyciągnięcie ręki. Bardziej realny i namacalny niż kiedykolwiek wcześniej, a przez to łatwiejszy do wyobrażenia. Istniejący naprawdę, a nie wyłącznie na kartach powieści. Warto mieć w nim rozeznanie, by pewnego razu nie wyjść z domu i znaleźć się w zupełnie innej rzeczywistości…

Minęły prawie dwa lata, odkąd sięgnęłam po Algorytm życia - zbiór kryminalnych opowiadań pióra Marty Sobieckiej, którymi niemal absolutnie się zachwyciłam. Po dziś dzień pamiętam pozytywne wrażenia płynące z połączenia japońskiego klimatu z science fiction oraz zagadkami w jakiś sposób nawiązującymi do nowych technologii prezentowanych na kartach książki.

Chindōgu kontynuuje przygody oficer Kaori Nakamury, tu i ówdzie nawiązując do wydarzeń z pierwszego tomu opowiadań, nie zdradzając przy tym żadnych istotnych z punktu widzenia fabuły szczegółów. Powracają przede wszystkim bohaterowie, ale nie musicie się obawiać, jeśli - tak jak ja - Algorytm życia macie już dawno za sobą, bo bez większego problemu odnajdziecie się w relacjach pomiędzy postaciami. Nieco na przekór oczekiwaniom, Chindōgu zawiera jedynie dwa opowiadania, na dodatek dość mocno powiązane ze sobą.

Marta Sobiecka w Chindōgu ponownie porusza kwestie futurystyczne, a jednocześnie ważne również obecnie. Przez większość lektury bawiłam się naprawdę dobrze, wraz z protagonistką próbując rozwiązać najpierw tajemnicę zniknięcia pewnej bankierki, a później ogarnąć umysłem możliwości i zagrożenia, jakie niesie rozwój technologii. Do gustu przypadła mi szczególnie ta druga, znacznie dłuższa część, do której wkradły się rozważania natury etyczno-filozoficznej. Wydała mi się ona bardziej dynamiczna i ciekawa, a dodatkowo przyjemnie nieprzewidywalna. Niestety, bardzo pozytywne wrażenia nieco zepsuło rozwinięcie głównego wątku, a tym samym zakończenie tej opowieści. Nie jestem też do końca przekonana do rozwoju pewnej relacji romantycznej, jednak zaangażowane w nią osoby tworzą tak uroczy duet, że przymykam oko i cierpliwie czekam na kolejne ich perypetie.

A czym w ogóle jest tytułowe chindōgu? To japońskie określenie na czasami bezużyteczne, czasami niepotrzebnie skomplikowane rzeczy, które mają usprawnić najprostsze nawet czynności. Myślę, że tytuł dobrze pasuje do tego utworu - słowo nie tylko pojawia się kilka razy w jego treści, ale także stanowi część rozważań oficer Nakamury nad jej rolą w społeczeństwie i życiu innych.

Chindōgu nie porywa może szczegółowością opisu, cechując się raczej surowością i prostotą, ale Autorka na tyle sprawnie operuje językiem, bym podczas lektury czuła się usatysfakcjonowana i potrafiła odnaleźć się w sytuacji.

Podsumowując, Chindōgu to godna - przynajmniej z perspektywy czasu - kontynuacja Algorytmu życia, ciągnąca wątek policjantki próbującej mierzyć się z przestępczością w czasach, gdy sztuczna inteligencja może stanowić równie duże zagrożenie co człowiek. Tę pozycję można czytać bez znajomości pierwszego tomu przygór oficer Nakamury, jednak zachęcam, by się z nim zapoznać mimo wszystko. Tam, ze względu na większą liczbę opowiadań a tym samym poruszanych tematów, może łatwiej znajdzieie coś dla siebie i dacie się złapać Autorce na haczyk.

Ocena końcowa: 5-/6

 

Tytuł: Chindōgu
Autor: Marta Sobiecka
Seria: Kaori Nakamura #2
Wydawnictwo: Wydawnictwo IX
Data wydania: 14 kwietnia 2023 r.
Ilość stron: 248

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz