poniedziałek, 3 października 2011

"Niepokój" - Maggie Stiefvater

Tytuł: Niepokój (org. Linger)
Autor: Maggie Stiefvater
Seria: Wilki z Mercy Falls, #2 (org. The Wolves of Mercy Falls)
Wydawnictwo: Wilga
Data wydania: październik 2011 r. (premiera: lipiec 2010)
Ilość stron: ??

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA
 
Pierwszy tom serii pióra pani Stiefvater o współczesnych wilkołakach okazał się bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Z niepokojem wyczekiwałam części drugiej - przypadkowo zatytułowanej właśnie Niepokój.

Kiedy skończyło się Drżenie, czytelnik stanął na finiszu jednego wątku i początku kolejnego, zapowiadającego się równie ciekawie. Grace czuje się coraz gorzej, ale stara się tego nie okazywać i nie martwić Sama. Jej ukochany ma zresztą swoje problemy: jako nowy przywódca stada musi zmierzyć się z wieloma wyzwaniami, zadbać o swoich pobratymców w wilczych skórach. Nastoletni bohaterowie znajdują jednak czas dla siebie, kochają się i nie poddają przeciwnościom - nawet jeśli ją nimi rodzice Grace, stanowczo sprzeciwiający się rozwojowi ich związku. Czy dorośli pogodzą się z młodzieżą, czy miłość przetrwa próbę?

Oprócz tego doskonale znanego czytelnikowi duetu dużo miejsca w powieści poświęcono Isabel Culpeper oraz Cole'owi. Ją na pewno kojarzycie, pod koniec Drżenia stała się jedną z głównych postaci, jednak kim jest Cole? To wilkołak, ale nietypowy - mimo zimna, nie zmienia się w wilka. Chłopak stawia śmiałą tezę, że to nie temperatura decyduje o przemianie; zatem co...?

Maggie Stiefvater ponownie napisała ciekawą, bardzo życiową i pełną najróżniejszych emocji historię. Związek Grace i Sama, bez wątpienia ważny, nie dominuje nad innymi wątkami. Przedstawiony jest realistycznie i spokojnie, bez wielkich "uniesień", młodzi bohaterowie zaskakują swoją dojrzałością w temacie miłości. Zdecydowanie zaliczam ich do swoich ulubionych duetów! Troszkę mniej idealna pod tym względem jest para Isabel - Cole, ale i tak daleko im do często spotykanego w młodzieżówkach "Miło Cię poznać, jestem X, zostań moją dziewczyną/chłopakiem". Autorka nie zapomniała o rodzicach bohaterów, nie zdegradowała ich do roli bardzo zajętych seniorów, których dzieci interesują tylko w porze posiłków i wielkich kłopotów. Przeciwnie, w przypadku Grace mają bardzo duży wpływ na codzienność bohaterki.

Wydarzenia opisane w książce śledzimy naprzemiennie z perspektywy czterech wspomnianych już postaci. Dzięki pierwszoosobowej narracji poznajemy przemyślenia bohaterów. Co ciekawe (i cudowne), użycie w narracji czasu przeszłego wcale nie zmniejszyło emocji towarzyszących lekturze. Czułam dreszczyk niemal identyczny z tym, który towarzyszył mi przy Igrzyskach śmierci (tylko tam wydarzenia opisywane były w czasie teraźniejszym).

Przez cały tom akcja płynie wartko, ale nie szarżuje. Zdążymy zarówno pobiegać z Colem w wilczej postaci jak i wysłuchać narzekań zawiedzionej postawą rodziców Grace. Opisy są zwięzłe, nie przedłużają na siłę lektury. Czyta się naprawdę błyskawicznie, a nasza tłumaczka świetnie się spisała, szczególnie podczas przekładu idiomów (doskonale znane i dopasowane). Zakończenie, do pewnego stopnia przewidywalne, zaskakuje - koniec przewidywałam inny, ale ten jest piękny, poruszający... Ach, rozpłynęłam się...

Jedyną wadą, którą jestem w stanie dostrzec, jest charakter Sama. Pani Stiefvater już w pierwszej części robiła z niego pantoflarza, a w Niepokoju kontynuuje tę niepokojącą tendencję. Chłopak ma potencjał, oby w trzecim tomie się otrząsnął (a myślę, że autorka da mu ku temu okazję), bo będę się gniewać...

Nie przedłużając, pragnęłabym serdecznie polecić Wam Niepokój. To przepiękna, pełna emocji kontynuacja Drżenia. Historia dla młodzieży, w której ciekawe i wciągające treści znajdą również dojrzalsi czytelnicy. Nienachalne, rozwijające się swoim tempem uczucie między młodymi ludźmi, opisane z uwzględnieniem przeciwności, które spotykamy na co dzień. Do tego element fantastyczny w postaci wilkołaków (ilość śladowa)... Nie czekajcie, sięgajcie!
Ocena końcowa: 6-/6
Polecam: szukającym realnych, emocjonujących historii dla młodzieży, bez nadrzędnego wątku paranormalnego 

Za możliwość przedpremierowego zapoznania się z powieścią bardzo dziękuję
wydawnictwu WILGA 
 

17 komentarzy:

 1. Jeszcze nie czytałam początku a już mam ochotę na kontynuację haha ;) Co prawda wilkołaki to nie moja działka, ale sama fabuła i Twoja opinia zachęcają do lektury. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O.o
  To już jest? Szybko się wydawnictwo uwinęło. Czytałem jedynkę i uważam, że była taka sobie, ale jakoś mam wielką ochotę przeczytać dwójkę xD
  Dostałaś ten egzemplarz w wersji książkowej czy szczotki?

  OdpowiedzUsuń
 3. Cóż, chyba muszę przygodę rozpocząć pd "Drżenia:, a później to już łatwo pójdzie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z pewnością się za to wezmę, gdy tylko przeczytam Drżenie, które grzecznie czeka na mnie na półce ;]

  OdpowiedzUsuń
 5. No i kolejna pozycja na liście:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Aaaaaa, jaka wysoka ocena!!! Nie no, muszę dorwać te książkę, choć jeszcze nie czytałam pierwszej części :P

  OdpowiedzUsuń
 7. Och pokochałam "Drżenie", a po twojej recenzji jestem pewna, że i "Niepokój" mi się spodoba. Zazdroszczę, że już przeczytałaś:) Ja cierpliwie czekam aż pojawi się w księgarniach.

  OdpowiedzUsuń
 8. Najpierw rozejrzę się za pierwszą częścią i jak przypadnie mi do gustu to chętnie poczytam i kontynuacje.

  OdpowiedzUsuń
 9. Już to masz?! Eeeee... Ja też chce....

  OdpowiedzUsuń
 10. Jeszcze się nie doczekałam na swoją kolej w bibliotecznej kolejce po część pierwszą, a ty mi tu robisz ochotę na drugą. Szczęściara z ciebie ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Będzie na co czekać :) Myślę, że uda mi się dorwać do tej serii, bo zapowiada się świetnie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Drżenie planowałam przeczytac, ale jakoś mi nie wyszło. Jak uda się w końcu zdobyć tamtą część to sięgne i po tę:)

  OdpowiedzUsuń
 13. A ja wciąż poluję na ''Drżenie'' ,a jeśli uda mi się zdobyć to z pewnością postaram się o drugi tom ;D

  OdpowiedzUsuń
 14. Czytałam "Drżenie" i dla mnie to była średnia lektura, ale może jak trafię na jej kontynuację to mnie zachwyci:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ależ narobiłaś mi apetytu!!! Pierwsza część (Drżenie) dosłownie mnie zauroczyło. Nie mogę się doczekać tomu 2!

  OdpowiedzUsuń