sobota, 24 sierpnia 2019

Książkowe nowinki ze świata - wrzesień 2019

Książkowe nowinki ze świata - subiektywny spis powieści, które ukazują się w bieżącym miesiącu na zagranicznych rynkach i wydają się godne uwagi.


The Rabbit Girls - Anna Ellory

Berlin, 1989. Upada mur pomiędzy Wschodem a Zachodem. Miriam Winter opiekuje się umierającym ojcem, Henrykiem. Kiedy mężczyzna wykrzykuje imię Friedy - a Mirian odkrywa ukryty pod paskiem zegarka tatuaż z Auschwitz - kobieta zaczyna odkrywać skrywaną przez niego przeszłość. Szukając kolejnych wskazówek, Mirian znajduje ukryty pomiędzy rzeczami matki strój z kobiecego obozu Ravensbrück. Zaszyto w nim dziesiątki listów Friedy do Henryka. Korespondencja ujawnia szokujące fakty o "Króliczych Dziewczynach" - młodych kobietach, na których eksperymentowano. Pośród opowieści o poświęceniu i przetrwaniu, Miriam odkrywa miłosną historię, którą Henryk chował w sercu przez prawie pięćdziesiąt lat. Zainspirowana tymi niesamowitymi kobietami Miriam postanawia zburzyć mur, który wybudowała wokół siebie. Ponieważ nadzieje może przetrwać nawet w najmroczniejszych chwilach.
Data wydania: 1 września

Permanent Record - Mary H.K. Choi

Po roku spędzonym w college'u, Pablo pracuje w lokalnym całodobowym spożywczaku, gdzie sprzedaje drogie przekąski bogatym dorobkiewiczom. Ignoruje telefony z biura studenckich pożyczek i nie wie, jaki powinien być jego kolejny krok.
Dotychczasowe życie Leanny Smart to pasmo sukcesów. Osiem lat: Myszkieterka Disneya; piętnaście lat: pierwszy singiel trafia na szczyt amerykańskiej listy przebojów; siedemnaście lat: *dziesiąty* singiel na topie; a teraz, w wieku lat dziewiętnastu... jej życie to mieszanka prywatnych samolotów, dziwnych pokoi hotelowych i nieznajomych proszących ją o zdjęcie na środku ulicy.
Leanna i Pab spotykają się o 4 nad ranem w śnieżycy na Brooklynie. Wiedzą, że nie mogą być razem. Trzymają się na uboczu, poza Instagramem, tak długo, jak to tylko możliwe. Ale świat poznaje prawdę w jakieś trzy sekundy...
Data wydania: 3 września

The Third Daughter - Talia Carner

Początek XX wieku zastaje czternastoletnią Batyę na rosyjskiej wsi, uciekającą wraz z rodziną przed niekończącymi się pogromami. Zdesperowany ojciec postanawia oddać ją za żonę światowemu, bogatemu nieznajomemu, który może zapewnić jego córce łatwe życie i wyjazd do Ameryki.
Batya czuje się jak księżniczka z bajki, zostawia przeszłość za sobą i udaje się do nowego świata. Wkrótce odkrywa, że trafiła do koszmaru. Jej nowy "mąż" faktycznie zabiera ją do Ameryki: do Buenos Aires, żywego, rozwijającego się miasta, w którym prostytucja jest nie tylko legalna, ale stanowi element kultury. Batya zostaje jedną z tysięcy oszukanych i zmuszonych do uprawiania najstarszego zawodu świata kobiet.
Lata mijają, Batya zawiązuje głębokie więzi z "siostrami" z burdelu oraz miłymi i okrutnymi mężczyznami. Cały czas trzyma się jednego marzenia: chce ściągnąć rodzinę do Ameryki, gdzie będzie bezpieczna od fali antysemityzmu, która zalewa Rosję. Kiedy zostaje znaną tancerką tanga, Batya otrzymuje nieoczekiwaną i niebezpieczną szansę - ma pomóc w rozbiciu sieci kryminalistów, która uwięziła wiele młodych kobiet i miała spory udział w przemianie Buenos Aires w metropolię.
The Third Daughter to powieść o odnajdywaniu odwagi w obliczu niebezpieczeństwa i nadziei w chwilach załamania. Pokazuje mroczny fragment historii Żydów i oddaje głos ofiarom, których racje zasługują na wysłuchanie.
Data wydania: 3 września

Rated - Melissa Grey

Społeczeństwo jest uporządkowane, a System Ocen to najlepszy symbol zorganizowania.
Im wyższy masz wynik, tym cenniejszy jesteś. Im niższy, tym ciężej musisz pracować nad samodoskonaleniem. Dla uczniów prestiżowej Akademii Maplethorpe każdy czyn przekłada się na ocenę, a ranking jest aktualizowany codziennie i dostępny do wglądu.
Popełniony w szkole akt wandalizmu rozpoczyna reakcję łańcuchową, która wstrząśnie życiem sześciu wyjątkowych uczniów - oraz światem poza murami uczelni.
Data wydania: 3 września

The Nightjar - Deborah Hewitt

Alice Wyndham całe życie nękały wizje ptaków... Do dnia, gdy tajemniczy Crowley wyjawia, że dziewczyna jest "ptaszarką" zdolną zobaczyć kozodoje, magiczne ptaki chroniące ludzkie dusze. Gdy jej najlepsza przyjaciółka zostaje potrącona przez samochód, tylko Alice może odnaleźć i ocalić jej kozodoja.
Z pomocą Croweya, Alice udaje się do Rookery - ukrytego, alternatywnego Londynu - by lepiej poznać swoje umiejętności. Jednak grupa, która za cel postawiła sobie zniszczenie osób władających magią, za wszelką cenę chce pozbyć się nowej ptaszarki. Czy Crowley faktycznie pracuje z nią, czy przeciwko niej? Alice musi zaryzykować wszystko, by ocalić przyjaciółkę - i odkryć dziwną prawdę o samej sobie.
Data wydania: 3 września

Darkdawn (The Nevernight Chronicle #3) - Jay Kristoff

Republika Itrayi jest pogrążona w chaosie. Mia Corvere zamordowała kardynała Duomo, a plotki o śmierci konsula Scaevy rozchodzą się po ulicach Bożogrobia jak ogień. Jednak pod tymi samymi ulicami, głęboko w ruinach starego miasta, kryje się sekret, który na zawsze zmieni Republikę.
Mia i jej brat, Jonnen, muszą udać się w podróż przez starodawną metropolię. Misja poprowadzi ich przez mroki Bożogrobia i Morze Mieczy, aż do biblioteki Cichej Góry i zatrutych ostrzy dawnych mentorów Mii, a stamtąd do bajkowej Korony Księżyca. Tam Mia odkryje pochodzenie swojego cienia i pozna przeznaczenie swoje oraz jej świata. Jednak czy przeżyje, skoro trzy słońca chylą się ku horyzontowi, a pojawia się Mrok?
Data wydania: 3 września

Butterfly Yellow - Thanhha Lai

W ostatnich dniach Wojny Wietnamskiej, Hằng zabiera swojego młodszego brata, Linha, na lotnisko, chcąc znaleźć drogę do bezpiecznej Ameryki. W ułamku sekundy Linh zostaje wyrwany z jej ramion - a Hằng pozostaje w targanym wojną kraju.
Sześć lat później, Hằng udaje się wydostać z Wietnamu; ląduje w Teksasie jako uchodźca. Nie wie, jak znajdzie odebranego jej brata, aż poznaje LeeRoya - mieszczucha z wielkimi marzeniami - który postanawia jej pomóc.
Hằng jest w siódmym niebie, kiedy odnajduje Linha. Jednak kiedy zdaje sobie sprawę, że on nie pamięta ani jej, ani ich rodziny czy Wietnamu, serce jej pęka. Choć wydaje się, że nigdy nie byli tak daleko od siebie, Hằng przebyła tak długą drogę, że za wszelką cenę chce wypełnić ziejącą między nimi przepaść.
Data wydania: 3 września

The Hive - Barry Lyga, Morgan Baden

Cassie McKinney zawsze wierzyła w Rój.
Niegdyś media społecznościowe były niemożliwe do kontrolowania. Ludzi niszczyli trolle i wariaci. Nawet hakerzy - jak ojciec Cassie - byli bezsilni.
Wtedy pojawił się Rój. Lepszy sposób na kontrolę tego, co dzieje się online. Jeśli będziesz sprawiał za dużo problemów, popełnisz zbyt dużo "wykroczeń", ludzie mogą ruszyć na ciebie i dać ci nauczkę w prawdziwym życiu. Tak jest bezpieczniej, sprawiedliwiej, dodatkowo to absolutnie legalne.
Rozpoczynając naukę w ostatniej klasie liceum, Cassie, pełna żalu po nieoczekiwanej stracie, wybucha. Podpuszczona przez nowych przyjaciół, publikuje w sieci ryzykowny żart. Wątpi, by ktokolwiek to zauważył.
Ale Rój widzi wszystko. Jej komentarz zyskuje rozgłos i zaczyna wywoływać niepokoje w kraju. Rój żąda zadośćuczynienia.
W jednej chwili Cassie jest anonimowa; w kolejnej, staje się niesławna. I musi uciekać.
Nie mając dokąd się zwrócić, uczy się polegać na sobie - i grupie wyrzutków, którzy mogą nie być godni zaufania - i powoli odkrywa prawdę o mechanizmie, który steruje Rojem.
Data wydania: 3 września

The Nobody People - Bob Proehl

Po dziesięcioleciach życia w ukryciu, grupa wyrzutków o niesamowitych zdolnościach mierzy się ze światem, który obawia się ich mocy.
Kiedy Avi Hirsch dowiaduje się, że jego córka Emmeline posiada specjalne moce, próbuje chronić ją przed społeczeństwem. Carrie Norris może stać się niewidzialna, ale niczego w życiu nie pragnie bardziej niż zostania dostrzeżoną przez ludzi, których kocha. Fahima Deeb całe życie mierzyła się z uprzedzeniami, ale jej niesamowita więź z maszynami daje jej możliwość wyrównania szans w tym starciu. To tylko ułamek zwyczajnych przeciętniaków z niesamowitymi darami, który muszą połączyć siły przeciwko dewocji i strachowi, choć jedno z nich aktywnie działa na szkodę reszty. Czy połączenie ich talentów wznieci bardzo potrzebną rewolucję, czy raczej sprowadzi apokalipsę?
Data wydania: 3 września

The Girl the Sea Gave Back (Sky in the Deep #2) - Adrienne Young

Odkąd Tova sięga pamięcią, mieszkała pośród Svellów - ludzi, którzy znaleźli ją na brzegu, kiedy była dzieckiem, a teraz wykorzystują jej zdolności, powierzając jej rolę Języka prawdy. Jej dom i klan to dawno zatarte wspomnienia, ale święte symbole pokrywające każdy centymetr jej ciała znaczą ją jako tę, która panuje nad kamieniami runicznymi i potrafi widzieć przyszłość. Znalazła swoje miejsce pośród ludzi, którzy się jej boją, jednak kiedy dwa klany ze wschodu zakopują topór wojenny i jednoczą się, jej świat może zostać zniszczony.
Przywódcy Svellów pod raz pierwszy od pokoleń są podzieleni. Powinni zachować pokój, czy ruszyć na wojnę ze zjednoczonymi klanami, by chronić swoje wpływy? Kamienie, które Tova stawia na ich prośbę, wywołują serię wydarzeń, które nie tylko na zawsze zmienią okolicę, ale też dadzą jej coś, czego nie spodziewała się ujrzeć ponownie - dom.
Data wydania: 3 września

A Match Made in Mehendi - Nandini Bajpai

Piętnastoletnia Simran "Simi" Sangha pochodzi z indiańskiej rodziny od wieków pomagającej rodzicom w znalezieniu dobrych kandydatów do małżeństwa dla ich dorosłych dzieci. Kiedy Simi niezamierzenie swata swoją kuzynkę z przyszłym prawnikiem, jej rodzina jest zachwycona, że i ona posiada "dar".
Ale Simi to artystka, nie chce mieć nic do czynienia ze związkami, nadopiekuńczymi rodzicami i rodzinnymi dramatami. Przynajmniej do momentu, kiedy zdaje sobie sprawę, że dzięki temu mogłaby poprawić status społeczny siebie oraz jej najlepszego przyjaciela, Noah. Uzbrojona w stary przewodnik o odnajdywaniu miłości, Simi zaczyna świadczyć swoje usługi - oczywiście za pomocą aplikacji.
Kiedy pomaga połączyć szarą myszkę z gwiazdą męskiej drużyny piłkarskiej, wywraca do góry nogami całą szkolną hierarchię i niebawem staje się wrogiem publicznym numer jeden.
Data wydania: 10 września

Pet - Akwaeke Emezi

Pet przybywa, by zapolować na potwora.
Masz dość odwagi, by popatrzyć?
Potwory nie istnieją, a przynajmniej tak mówi się dzieciom z Lucille. Jam dorastała w tym przekonaniu wraz ze swoją przyjaciółką, Redemption [Odkupienie]. Jednak kiedy spotyka Pet, istotę stworzoną z rogów, kolorów i szponów, która wyłoniła się z obrazu jej matki pod wpływem kropli krwi Jam, dziewczyna musi zastanowić się nad tym, co jej wmawiano. Pet przybył, by upolować potwora, a nad domem Redemption unosi się jakiś cień. Jam musi podjąć walkę nie tylko po to, by ocalić przyjaciółkę, ale także odkryć prawdę i odpowiedź na pytanie: Jak ocalić świat przed potworami, skoro nikt nie wierzy w ich istnienie?
W swoim debiucie young adult, ceniona pisarka Akwaeke Emezi zadaje trudne pytania o wybory, jakie może podjąć młody człowiek, kiedy dorośli wokół niego są im przeciwni.
Data wydania: 10 września

The Institute - Stephen King

W środku nocy, w domu przy cichej ulicy na obrzeżach Minneapolis, włamywacze mordują rodziców Luke'a Ellisa, a jego samego ładują do czarnego SUV-a. Zajście trwa mniej niż dwie minuty. Luke budzi się w Instytucie, w pokoju wyglądającym tak, jak jego własny; z tą różnicą, że pozbawionym okien. Za drzwiami są inne pokoje, w których mieszkają inne dzieci z wyjątkowymi zdolnościami - telekinezą i telepatią - które trafiły do tego miejsca w ten sam sposób, co Luke: Kalisha, Nick, George, Iris i dziesięcioletni Avery Dixon. Znajdują się oni w Przedniej Połowie. Inni zostali awansowani do Tylnej Połowy. Jak mówi Kalisha, "Tam można się zameldować, ale nie wymeldować".
Dyrektor tej przedziwnej instytucji, pani Sigsby, oraz jej pracownicy próbują wydobyć z dzieci ich moce. Tu nie istnieją skrupuły. Jeśli współpracujesz, dostajesz żetony do maszyn. Jeśli nie, czeka cię surowa kara. Kolejne osoby znikają w Tylnej Połowie, a Luke coraz usilniej próbuje się wydostać i wezwać pomoc. Ale z Instytutu jeszcze nikt nigdy nie uciekł.
Data wydania: 10 września

Gideon the Ninth (The Ninth House #1) - Tamsyn Muir

Gideon the Ninth to najzabawniejszy szkielet, jakiego spotkasz.
Cesarz potrzebuje nekromantów.
Dziewiąty Nekromanta potrzebuje kobiety-szermierza.
Gideon ma miecz, kilka pisemek i dość głupot nieumarłych.
Gideon the Ninth odkrywa świat szermierki, zabójczej polityki i lesbijek-nekromantów. Bohaterowie wychodzą ze stron z gracją szkieletów, którymi kierują nekromanci.
Wzywana przed niesympatyczne zakonnice, starodawnych kupców i niezliczone szkielety, Gideon jest gotowa porzucić życie służki i "życie" wskrzeszonego trupa. Pakuje swój miecz, buty i magazyny i szykuje się do ucieczki. Jednak nemezis z jej dzieciństwa nie pozwoli jej odejść tak po prostu.
Harrowhark Nonagesimus, Wielebna Córa Dziewiątego Rodu i niesamowita wiedźma, została wezwana do akcji. Cesarz zaprosił dziedziców lojalnych sobie Rodów do wzięcia udziału w próbie sprytu i umiejętności. Jesli Harrowhark się powiedzie, stanie się nieśmiertelną i potężną służącą Odkupienia. Nekromanta nie może jednak pracować bez świty. Bez miecza Gideon, Harrow zawiedzie, a Dziewiąty Ród wyginie.
Oczywiście, niektóre trupy lepiej byłoby zostawić martwymi.
Data wydania: 10 września

A Little Hatred (The Age of Madness #1) - Joe Abercrombie

Nad Aduą wznoszą się przemysłowe kominy, świat szuka nowych możliwości. Ale stare obyczaje pozostają silne.
Na przesiąkniętych krwią wybrzeżach Anglandu, Leo dan Brock próbuje zyskać sławę na polu bitwy i pokonać armie maruderów ze Stour Nightfall. Liczy na pomoc korony. Ale syn króla Jezala, książę Orso, to człowiek, którego specjalnością jest zawodzenie oczekiwań.
Savine dan Glokta - inwestorka i córka najstraszniejszego człowieka w Unii - planuje wdrapać się na szczyt społecznej drabiny, bez względu na koszty. Jednak slumsy gotują się od gniewu, którego nie da się kontrolować żadnymi sumami pieniędzy.
Następuje epoka maszyn, ale epoka magii nie chce przeminąć. Z pomocą szalonej kobiety ze wzgórz Isern-i-Phail, Rikke próbuje zapanować nad błogosławieństwem, lub klątwą, Długiego Oka. Spoglądanie w przyszłość to jedno, ale zmiana czegokolwiek, zwłaszcza w chwili, kiedy Pierwsi Magowie wciąż pociągają za sznurki, to coś zupełnie innego...
Data wydania: 17 września

Elevator Pitch - Linwood Barclay

Zaczęło się w poniedziałek, kiedy cztery osoby weszły do windy w biurowcu na Manhattanie. Każda z nich wcisnęła przycisk wybierający piętro, ale winda sunęła dalej, bez przystanków, do samej góry. Zatrzymała się tam na kilka sekund i spadła.
Na sam dół szybu.
Mogło się wydawać, że to okropna, niemożliwa do przewidzenia tragedia. Ale we wtorek, w innym wieżowcu na Manhattanie, dzieje się to samo. Kiedy sytuacja powtarza się także w środę, jedno z najbardziej "pionowych" miast na świecie - a także światowa stolica mediów, finansów i rozrywki - pogrąża się w chaosie.
To oczywiście nie zbieg okoliczności. To zaplanowana próba terroryzowania miasta. Skuteczna. W obawie o swoje życie, tysiące pracowników biurowych odmawia opuszczenia domów. Ruch maleje niemal do zera. Telefony osób wzywających pomocy na najwyższe piętra nie są odbierane.
Kto za tym stoi? Dlatego to robi? Czy te akty sabotażu mają coś wspólnego z pozbawionym palców ciałem znalezionym na High Line? Dwóch doświadczonych nowojorskich detektywów oraz dziennikarz podejmują wyścig z czasem i próbują znaleźć odpowiedzi przed piątkowym otwarciem największego, najwyższego w mieście apartamentowca.
Data wydania: 17 września

What Rose Forgot - Nevada Barr


Rose Dennis budzi się w szpitalnej piżamie, jej umysł przesłania mgła, a ona odkrywa, że została umieszczona na oddziale Alzheimera w domu opieki. Kobieta nie wie, w jaki sposób tam trafiła, ale jest pewna, że coś jest nie tak. Kiedy słyszy, że jeden z administratorów mówi, jakoby miała "nie przeżyć tego tygodnia", Rose zyskuje pewność, że, by przetrwać, musi wydostać się z tego miejsca. Unika przyjmowania leków, udaje potulną, a później przechodzi do panu ucieczki.
Pojawia się nowy problem - jak ma przekonać kogokolwiek, że nie cierpi na demencję? Do ośrodka skierowali ją bliscy, dokumenty zostały podpisane, władze są po stronie domu opieki, a ona sama nie jest pewna, czy faktycznie nie oszalała. Wszelkie wątpliwości znikają, kiedy w środku nocy w domu Rose pojawia się człowiek, który chce ją zabić. Teraz kobieta jest pewna, że ktoś próbuje się jej pozbyć.
Z pomocą swojej siostry-odludka/hakera komputerowego, Marion, trzynastoletniej wnuczki, Mel, i jej przyjaciółki, Royal, Rose zaczyna zbierać siły i walczyć - by dowiedzieć się, kto na nią poluje i jak odzyskać kontrolę nad własnym życiem. Ktoś jednak wciąż nastaje na jej życie, i to w jego rękach są wszystkie asy.
Data wydania: 17 września

A Hero Born (Legends of the Condor Heroes #1) - Jin Yong

A Hero Born to fantastyczna saga pokoleniowa, klasyk swego czasu, opisująca wydarzenia od czasów Imperium Song (Chiny, 1200 r. n.e.) po pojawienie się wojownika, którego imię zostanie na zawsze zapamiętane: Czyngis-chana. To opowieść o fantazji i cudach, miłosci i namiętnosci, podstępach i wojnie, zdradzie i braterstwie.
Tak rodzi się bohater...
Po śmierci ojca, poplecznika Songa, Guo Jing i jego matka uciekli na pustkowia i dołączyli do Czyngis-chana oraz jego ludzi. Lojalny, skromny i ambitny chłopak nauczył się wszystkiego, co możliwe, od dowódcy i jego armii, licząc, że pewnego dnia do nich dołączy. Guo Jing nie wie jednak, że jego przeznaczeniem jest walka z przeciwnikiem, który wystawi go na próbę na wszelkie możliwe sposoby i który jest połączony z jego przeszłością w nieoczekiwany sposób.
Dzięki pomocy i opiece swoich shifu, Siedmiu Herosów Południa, Guo Jing powraca do Chin, by zmierzyć się z wrogiem i wypełnić przeznaczenie. By przetrwać na ziemiach podzielonych przez podstępy i wojnę, zdrady i ambicje, będzie musiał przetestować swoją odwagę i wiedzę.
Data wydania: 17 września

The Water Dancer - Ta-Nehisi Coates

Hiram Walker urodził się w niewoli. Kiedy jego matkę sprzedano, Hirama pozbawiono wspomnień o niej - ale podarowano mu tajemniczą moc. Wiele lat później, kiedy Hiram prawie tonie w rzece, ta sama moc ratuje mu życie. To spotkanie ze śmiercią dodaje Hiramowi sił; postanawia uciec z jedynego domu, jaki znał.
Tak rozpoczyna się podróż, która zabierze Hirama z plantacji w Wirginii do klatek na goryle w dziczy, z grobu Południa do niebezpiecznie utopijnej Północy. Nawet gdy zostaje wciągnięty w podziemną wojnę pomiędzy niewolnikami i niewolącymi, Hiram wciąż pamięta o tym, że chce ocalić rodzinę.
To dramatyczna opowieść o okrucieństwach, które spotykały pokolenia mężczyzn, kobiet i dzieci i wojnie, którą musieli stoczyć, by żyć z tymi, których kochali.
Data wydania: 24 września

Invisible as Air - Zoe Fishman

Sylvie Snow zna ciężar oczekiwań: kobieta powinna pracować ciężko, ale nigdy nie czuć zmęczenia; starzeć się z wdziękiem, ale zawsze pozostać piękną; naprawiać rodzinne problemy, ale zawsze być pogodną. Sylvie robi zakupy i pranie, planuje, dźwiga i wychowuje, jednoczesnie planując bar micwę syna i radośnie opiekując się swoim mężem, Paulem, który leży na sofie ze skręconą kostką. Jest też uzależniona od oksykodonu przepisanego mężowi.
Sylvie przez trzy lata tłamsiła w sobie żal po śmierci swojej córeczki, Delilah. Rankiem w rocznicę jej zgonu, kiedy nie może zmusić się do... zrobienia... czegokolwiek, bierze jedną - tylko jedną - z przeciwbólowych tabletek męża. Nagle staje się cierpliwa, milsza i wspaniale odprężona. Mówi sobie, że tabletki to tylko tymczasowe rozwiązanie, to tylko dar, a kiedy ich zapas się skończy, wróci do normalnego funkcjonowania.
Jednak dni przechodzą w tygodnie, a życie Sylvie zmienia się w koszmar. Paul i Teddy początkowo tego nie zauważają, ale to zmienia się, kiedy jej dziwne wybory zdradzają jej stan. Bar micwa się zbliża, i cała trójka musi zmierzyć się z pustką wewnątrz siebie, zarówno indywiduanie, jak i razem.
Data wydania: 24 września

The Monster of Elendhaven - Jennifer Giesbrecht

The Monster of Elendhaven to mroczne fantasy, szalona opowieść o zemscie osadzona w świecie tak śliskim i prawdziwym jak Londyn Kuby Rozpruwacza. Rzecz bez imienia zostaje wypluta przez morze, pusta, samotna i niemogąca umrzeć. Poznaje młodego człowieka, który za pomocą magii potrafi manipulować umysłami. We dwójkę knują plan, który sprawi, że czytelnik będzie żądny krwi i skonsumowania namiętności, którą dwójka mścicieli żywi względem siebie. Na parę polują urzędnicy z południa, którzy chcą ocalić świat przed potwornościami, które tamci mogliby wywołać.
Data wydania: 24 września

SLAY - Brittney Morris

Za dnia, siedemnastoletnia Kiera Johnson to wzorowa uczennica, korepetytorka matermatyki i jedyna czarna osoba w Akademii Jeffersona. Jednak w domu dołącza do tysięcy czarnych graczy z całego swiata, którzy wcielają się w Nubijczyków w wieloosobowej internetowej grzej karcianej, SLAY. Nikt nie wie, że Kiera stworzyła tę grę; ani jej przyjaciele, ani rodzina, ani chłopak, Malcolm, który sądzi, że gry są częściowo odpowiedzialne za "upadek czarnych".
Pewnego dnia, wskutek dyskusji w swiecie SLAY, w Kansas City zostaje zamordowany nastolatek. Wieści o grze przenikają do mediów, a SLAY zostaje okrzyknięte rasistowską, zamkniętą i brutalną jaskinią dla przestępców. Co gorsza, w grze pojawia się anonimowy troll, który grozi Kierze pozwem za "dyskryminację białych".
Próbując ocalić miejsce, w którym może być sobą, Kiera musi utrzymać swoją tożsamosć w sekrecie i zmierzyć się z tym, co to znaczy być czarnym w świecie, który ten kolor skóry onieśmiela. Czy jednak uda jej się ocalić grę i jednocześnie nie zgubić samej siebie?
Data wydania: 24 września

The Future of Another Timeline - Annalee Newitz

1992: Po koncercie siedemnastoletnia Beth ląduje w samochodzie z ciałem toksycznego chłopaka jej przyjaciółki. Zgadza się pomóc koleżance w ukryciu zwłok. To morderstwo stawia Beth i jej znajomych na ścieżce przemocy i zemsty, ponieważ dociera do nich, jak wiele młodych kobiet potrzebuje ochrony.
2022: Zdeterminowana, by wykorzystać podróże w czasie do stworzenia bezpiecznej przyszłosci, Tess poświęciła życie odwiedzaniu kluczowych momentów z historii i walce o zmianę ich biegu. Przepisywanie całej przeszłości nie jest jednak tak proste jak zmiana jednej osoby czy wydarzenia. Kiedy Tess sądzi, że udało jej się wprowadzić zmianę na stałe, spotyka grupę podróżników, którzy za wszelką cenę chcą ją powstrzymać.
Życia Tess i Beth splatają się, kiedy na linii czasu wybucha wojna, która grozi zniszczeniem podróży w czasie i pozostawieniem kontroli nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością w rękch wybranych elit. Czy, wbrew zawiłym siłom historii i ludzkosci, czyny jednej osoby mogą poniesć się echem po wszystkich czasach?
Data wydania: 24 września

The Tyrant's Tomb (The Trials of Apollo #4) - Rick Riordan

Niełatwo był Apolem, zwłaszcza jeśli zostało się zmienionym w człowieka i wygnanym z Olimpu. Aby zebrać pięć starodawnych artefaktów i odzyskać boskie moce, Apollo (aka Lester Papadopoulos) mierzył się z tryumfami i porażkami. Teraz podróż prowadzi go do Obozu Jowisza w San Francisco, gdzie rzymscy półbogowie przygotowują się do ostatecznego starcia z okrutnym Triumwiratem rzymskich cesarzy. Hazel, Reyna, Frank, Tyson, Ella i inni starzy przyjaciele będą potrzebowali pomocy Apolla, by przetrwać. Niestety, klucz do ich ocalenia leży w zapomnianym grobowcu rzymskiego władcy... kogoś znacznie gorszego niż cesarzowie, z którymi dotychczas mierzył się Apollo.
Data wydania: 24 września


Znaleźliście coś interesującego? Na jakie wrzesniowe zagraniczne premiery czekacie?

Wszystkie okładki pochodzą zserwisu Goodreads. Opisy, przygotowane na podstawie tych zawartych tamże, zostały przetłumaczone przeze mnie bez znajomości treści książek, więc przepraszam za ewentualne przeinaczenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz