środa, 13 marca 2019

Nowa seria Sci Fi od Rebisu

Już w kwietniu Rebis startuje z nową serią klasycznych powieści science fiction o nazwie "Wehikuł czasu".

Jak informuje Wydawca, seria umożliwia Czytelnikom zakosztowanie podróży w czasie. W jej ramach przeniesiemy się zarówno w futurystyczną przyszłość, jak i w historię literatury fantastycznej. Nakładem Rebisu będziemy mieli okazję, by zapoznać się z nagradzanymi i lubianymi klasykami literatury fantastycznonaukowej. Poniżej krótkie zapowiedzi czterech pierwszych książek, które ukażą się w ramach "Wehikułu czasu" jeszcze w pierwszej połowie 2019 roku!


Koniec dzieciństwa (Childhood's End) - Arthur C. Clarke

Przekład: Zbigniew A. Królicki, Andrzej Sawicki
Premiera: 23 kwietnia 2019

Gdy człowiek ma już ruszyć na podbój kosmosu, nad największymi miastami Ziemi pojawiają się statki obcych. Po daremnych próbach oporu sytuacja się normalizuje: przybysze jednoczą państwa, eliminują ubóstwo i przestępczość, zaprowadzają pokój. Większość ludzi jest zadowolona i tylko nieliczni już pytają, jaki cel mają nadzorcy ludzkości.

Arthur C. Clarke (1917–2008) - klasyk literatury SF i wizjoner. Wydał ponad 30 książek i 14 zbiorów opowiadań. Laureat najważniejszych nagród w dziedzinie science fiction: Hugo, Nebula, Campbella i Locusa. Najbardziej znaną ekranizacją jego prozy jest film 2001. Odyseja kosmiczna Stanleya Kubricka.

Kwiaty dla Algernona (Flowers for Algernon) - Daniel Keyes

Przekład: Krzysztof Sokołowski
Premiera: 23 kwietnia 2019

Trzydziestodwuletni Charlie Gordon jest upośledzony umysłowo, ma iloraz inteligencji na poziomie 68 punktów. Uczy się czytać i pisać na zajęciach w Beekman College. Dwaj naukowcy z tej uczelni, doktor Nemur i doktor Strauss, prowadzą badania nad wzrostem inteligencji. Udało im się już za pomocą zabiegu chirurgicznego zwiększyć zdolności umysłowe myszy o imieniu Algernon i teraz chcą przeprowadzić taki sam eksperyment z człowiekiem.

Daniel Keyes (1927–2014) – amerykański pisarz. Jego opowiadanie Kwiaty dla Algernona otrzymało nagrodę Hugo w 1960 roku. Rozwinięte do formy powieści pod tym samym tytułem doczekało się z kolei nagrody Nebula w roku 1966, a dwa lata później zostało zekranizowane jako Charly. Keyes opublikował także m.in. obsypaną nagrodami książkę non-fiction Człowiek o 24 twarzach.


Aleja potępienia (Damnation Alley) - Roger Zelazny

Przekład: Zbigniew A. Królicki
Premiera: maj 2019

Stany Zjednoczone, zniszczone po wojnie nuklearnej. Pozostali przy życiu ludzie skupiają się w małych enklawach. Tanner, brutalny człowiek gangu motocyklowego, otrzymuje szansę odkupienia swoich zbrodni. Ma dostarczyć leki z Los Angeles do leżącego na wschodnim wybrzeżu Bostonu. Jest to jednak misja niemalże samobójcza, bo musi pokonać radioaktywną pustynię, nękaną huraganami i burzami ognistymi, zamieszkaną przez mutanty i potwory.

Roger Zelazny (1937–1995) - syn Amerykanki irlandzkiego pochodzenia i polskiego emigranta, jest autorem wielu klasycznych dzieł science fiction i fantasy, m.in. cyklu
Kroniki Amberu oraz powieści Ja, nieśmiertelny, Pan Światła i Wyspa umarłych. Zdobył m.in. sześć nagród Hugo i trzy nagrody Nebula.

Hiob. Komedia sprawiedliwości (Job: A Comedy of Justice) - Robert A. Heinlein

Przekład: Michał Jakuszewski
Premiera: czerwiec 2019

Dla Alexa Hergensheimera nierozważny zakład na Polinezji staje się początkiem serii zmian. Gdy odzyskuje przytomność jego świat nie jest już taki sam, a on nie nazywa się bynajmniej Hergensheimer. Dla zdezorientowanego Amerykanina oparciem jest jedynie stewardesa Margrethe, lecz przemiany rzeczywistości gwałtownie przyspieszają, a sytuacja zakochanych tylko się pogarsza. Przekonany, że wielkimi krokami zbliżają się Armagedon i dzień sądu ostatecznego, Alex robi wszystko, by Margrethe znalazła się w stanie łaski. Bo bez niej niebo nie będzie dla niego rajem.

Robert A. Heinlein (1907–1988) - jeden z największych mistrzów SF, autor 40 opowiadań i ponad 30 powieści, z których cztery – Dubler, Kawaleria kosmosu, Obcy w obcym kraju i Luna to surowa pani – otrzymały nagrodę Hugo. W młodości był oficerem amerykańskiej marynarki wojennej, w 1975 roku komentował lądowanie człowieka na Księżycu w ramach misji Apollo 11, a jego nazwiskiem nazwano asteroidę.

Znaleźliście wśród tych zapowiedzi coś interesującego dla siebie?

Mnie osobiście niesamowicie intrygują kwietniowe premiery!
Koniec dzieciństwa wydaje się powieścią dotykającą problemów społecznych, które mogą być wspaniałym pomysłem na główną os fabularną, natomiast Kwiaty dla Algernona poruszą najpewniej pewne kwestie etyczne (Helisa Marca Elsbera, która dotykała podobnego tematu, niesamowicie mi się podobała, co jeszcze zwiększa moją ekscytację) i skłonią czytelników do myślenia. Albo pójdą w zupełnie inną stronę, ku thrillerom medycznym. Będę musiała się przekonać ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz